Sony Alpha 700

Sony udowadnia, że nie żartuje z systemem Alpha i w listopadzie wypuszcza na rynek nową cyfrową lustrzankę wyposażoną w matrycę o rozmiarze 12 megapikseli oraz wyposażenie z najwyższej półki – model Alpha 700. Mieliśmy już okazję wykonać pierwsze testy “wyczekiwanego następcy” modelu Konica Minolta Dynax 7d.
Sony Alpha A700
Sony Alpha A700

Według strategii firmy Sony model Alpha 100 został przewidziany jako amatorska cyfrowa lustrzanka, natomiast Alpha 700 jest przeznaczona  do zastosowań półprofesjonalnych. Prawdopodobnie na początku 2008 roku Sony zaprezentuje profesjonalną lustrzankę wyposażoną w pełnoklatkową matrycę. Pierwszy kontakt z modelem Alpha 700 (znanym też jako A700 ) mieliśmy na europejskiej prezentacji dla prasy we Włoszech. W międzyczasie mieliśmy już również możliwość przeprowadzenia testów urządzenia w naszym warsztacie.

Wytrzymała oraz chroniona przed kurzem

Obudowa z stopu magnezu leży dobrze w ręce – przy wadze około 700 gram lustrzanka nie należy do najlżejszych, ale też nie jest za ciężka. Przełączniki oraz przyciski są uszczelnione przed kurzem oraz zachlapaniem wodą. Dla istotnych parametrów jak ISO, balans bieli oraz tryb wykonywania zdjęć zostały dodane oddzielne przełączniki na górze obudowy. Na pierwszy rzut oka mylące, jednak w praktyce wbrew pozorom sensownie. Uzupełnieniem jest dodatkowy, konfigurowalny przycisk “Własny(Custom)”. Wygodne w krytycznych sytuacjach jest również umieszczenie w pobliżu wizjera przełącznika pomiędzy trybem manualnym i automatycznym autofokusa.

Mający 3 cale wyświetlacz jest prawdziwą perełką

Mający 3 cale wyświetlacz po prostu cieszy, wyświetlacz jest jasny, wyświetla ostry obraz i dzięki 920 000 pikselom (VGA) ma czterokrotnie wyższą rozdzielczość od modelu Alpha 100. Przy tej rozdzielczości na wyświetlaczu rozpoznamy nie tylko najdrobniejsze detale zdjęć, ale też dzięki nowemu trybowi widoku możliwe stało się skuteczne i szybkie  przeglądanie już zapisanych zdjęć. Niestety lustrzanka Sony nie została wyposażona w funkcję Live View. Wciśnięcie przycisku “Fn” znajdującego się obok wyświetlacza wyświetli na ekranie wszystkie parametry zdjęć i umożliwia szybką zmianę licznych parametrów bez konieczności grzebania głęboko w menu.

Cel: mniejsze szumy dzięki nowej matrycy

Według zapewnień firmy Sony matryca CMOS “Exmor mająca 12,3 megapiksela” jest w pełni własnym projektem. Po porównaniu danych pod względem technicznym istnieje szansa, że ta sama matryca została również wykorzystana w nowym modelu Nikon D300 – jednak nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

Niski poziom szumu został osiągnięty dzięki wytłumieniu szumów bezpośrednio na matrycy oraz dodatkowemu filtrowaniu przez procesor. W testach Alpha 700 wykazuje w porównaniu z modelem Alpha 100 przede wszystkim przy wysokich wartościach ISO zauważalnie niższe szumienie. Jednak tak jak dotychczas w tej klasie aparatów wzorem jest Nikon D200. W zamian rozdzielczość optyczna modelu Alpha 700 wykazuje się jako ekstremalnie mocna, nawet przewyższając profesjonalny model Nikon D2Xs, który również posiada matrycę 12 megapikseli. W sumie Alpha przekonuje jakością obrazu – pod względem wydajności musi ulec co prawda modelowi Nikon D200, jednak przewyższa nowy model Canon EOS 40D. (Testowe zdjęcia wykonane przy ISO 1600 oraz 3200 są dostępne w galerii zdjęć)

Do gustu przypadł nam procentowy wskaźnik stanu baterii. Zamiast zwykle trzech stanów wyświetlanych u większości urządzeń Alpha 700 wyświetla według Sony dokładny stan baterii w krokach co 1% – w przypadku dołączonego gripa wyświetlany jest stan obydwóch baterii.

Wbudowana stabilizacja obrazu

Steadyshot – zintegrowana stabilizacja obrazu automatycznie wyrównuje poruszenia matrycy niezależnie od wykorzystanego obiektywu. Zdaniem Sony dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać przy strzałach “z ręki” 2,5 do 4 stopni przysłony. Interesującą opcją dla trudnych warunków oświetleniowych jest optymalizacja kontrastu, którą można ustawić w pięciu różnych stopniach – na żądanie również w roli serii z wszystkimi stopniami – funkcja przydatna przy wysokich kontrastach.

Pokaz slajdów na telewizorze HD dzięki HDMI

Nowością wśród cyfrowych lustrzanek jest interfejs HDMI. Firma Sony zintegrowała interfejs  z aparatami kompaktowymi już na początku roku. Dzięki temu zdjęcia mają być wyświetlane na telewizorach HD w rzeczywistej rozdzielczości HD. Do zestawu został dołączony pilot umożliwiający odtwarzanie zdjęć, pilot może być przy okazji wykorzystany do obsługi migawki aparatu. Miły dodatek!

Alpha 700 zapisuje zdjęcia na kartach pamięci Compact Flash / Microdrive bądź Memory Stick Duo. Jednak przełączanie się pomiędzy dwoma slotami w menu jest nieco irytujące. Na dzień dzisiejszy jednoczesne wykorzystanie obydwóch slotów, na przykład w celu tworzenia kopii zapasowej jest niemożliwe.

Pod względem prędkości lustrzanka wypadła w teście podobnie szybko jak Nikon D200. W przypadku próbnych ujęć 11 punktowy autofokus działał bardzo szybko, lustrzanka potrafi zapisać do 5 zdjęć na sekundę. Synchronizacja lampy błyskowej sięga do 1/250 s.

Alternatywa:

Równolegle z nowym modelem Sony zostaną przedstawione również modele Canon EOS 40D (około 1300 euro) oraz NikonD300 (około 1800 euro) – obydwa wyposażone w funkcję Live View. Jednak jedynie Sony posiada zintegrowaną stabilizacja obrazu.