ASUS Eee S101, najlepszy netbook tej firmy w naszym rankingu

Superelegancki netbook

Lustereczko, lustereczko, powiedz przecie, który netbook jest najpiękniejszy na świecie? – zapytał jak co dzień HP MiniNote 2133, nie przeczuwając jeszcze, jaki cios otrzyma za chwilę.

„Piękny jesteś HP-ku jak gwiazdy na niebie” – odpowiedziało magiczne lusterko – „ale S101 piękniejszy od ciebie!”. Pomińmy dalsze, tragiczne losy bezwzględnie szczerego zwierciadła i wróćmy do rzeczywistości, w której trzymam w rękach dowód na to, że nazwa Eee PC nie może być już traktowana jako synonim tanich komputerów.

S101 to netbook dla bogatych i modnych – tych, którzy wybierając sprzęt, nie zawracają sobie głowy ceną, za to przywiązują dużą wagę do wyglądu. Niewątpliwie dostaną to, czego szukają: najwyższej jakości materiały, doskonałe wykonanie i starannie zaprojektowaną obudowę, tak cienką, że mogłaby konkurować z obudową Macbooka Air.  Niezadowoleni będą może z lakierowanej, lśniącej pokrywy ekranu, której powierzchnia już po pierwszym dotknięciu zostanie zbrukana. Na szczęście reszta komputera jest przyjemnie matowa…

A co z parametrami? Są dość standardowe,  ale to żaden problem. Ci, którzy zdecydują się kupić „Eee z bajerem” ze względu na jego wygląd i tak nie zwrócą uwagi na parametry.

Niestety, jakiś nasłany przez konkurencję sabotażysta wprowadził w netbooku małą zmianę – prawy klawisz [Shift] umieścił na tej samej wysokości co przycisk strzałki w górę, i to za nim! Chcesz wpisać wielką literę, a zamiast tego przenosisz kursor wers wyżej… Oczywiście można się przyzwyczaić, ale ktoś, kto po pierwszych pięciu minutach szybkiego pisania na tym cacku zachowa spokój, zdecydowanie ma zadatki na świętego. Na przyzwyczajanie się będzie na szczęście znacznie więcej czasu niż pięć minut, bo S101 potrafi pracować na baterii niemal pięć godzin, co jest naprawdę niezłym osiągnięciem.

Cena:

ok. 2000 zł

Dane techniczne:

Procesor: Intel Atom N270 1,6 GHz

Ekran: 10″ TFT (1024×600)

Dysk HDD: 16 GB flash

RAM:1024 MB DDR2

Porty i złącza: Wi-Fi 802.11 b/g, Ethernet 10/100, 3x USB 2.0, 1x VGA, czytnik kart MMC/SD/MS/xD

Inne: kamera internetowa 0,3 Mpix

Wymiary i waga: 264×180×25 mm/1 kg

PODSUMOWANIE:

Eee S101 to pierwszy na rynku netbook, z którym śmiało można pojawić się w snobistycznym klubie. Inaczej niż w przypadku niektórych innych dizajnerskich produktów, nie ucierpiały na tym jego walory użytkowe. Tym, których stać, zdecydowanie polecam.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.