opcje zasilania windows

Zwiększenie ilości wolnego miejsca na partycji systemowej

Podczas przejścia w stan hibernacji Windows zapisuje zawartość pamięci RAM w pliku »hiberfil.sys«. W przypadku komputera wyposażonego w typową dla nowoczesnych maszyn ilość pamięci RAM możemy przez takie zachowanie szybko stracić kilka gigabajtów miejsca na partycji systemowej.

Jeżeli nie korzystamy ze stanu hibernacji, być może zechcemy wykorzystać miejsce na dysku twardym w inny sposób. W tym celu wystarczy po prostu wyłączyć funkcję, jednak inaczej będziemy postępować w przypadku Windows XP, a inaczej w Windows Vista. Tylko pod jednym względem nie ma różnicy: w obydwu wypadkach niezbędne są uprawnienia administratora.

Windows XP:

Logujemy się na odpowiednim koncie, po czym klikamy prawym przyciskiem myszy na wolne miejsce na pulpicie. Z menu kontekstowego wybieramy polecenie »Właściwości«. Na zakładce »Wygaszacz ekranu« klikamy przycisk »Zasilanie«. W kolejnym oknie odznaczamy na zakładce »Hibernacja« opcję »Włącz hibernację«. Po czym zamykamy okno, klikając przycisk »OK«. Plik »hiberfil.sys« zostanie automatycznie usunięty przez system operacyjny.

Windows Vista:

Jeżeli jesteśmy już zalogowani na koncie bez uprawnień administratora, zaznaczamy prawym przyciskiem myszy »Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Wiersz polecenia«, po czym

z menu kontekstowego wybieramy polecenie »Uruchom jako administrator«. Teraz wybieramy konto z uprawnieniami administratora i wreszcie wpisujemy odpowiednie hasło. W przypadku konta administratora wystarczy po prostu kliknąć »Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Wiersz polecenia«. Następnie wpisujemy w Wierszu poleceń komendę:

powercfg.exe -h off

po czym naciskamy klawisz [Enter]. Spowoduje to wyłączenie funkcji hibernacji. Poza tym powinniśmy zmienić funkcję ikony zasilania znajdującej się w menu Start. W tym celu przechodzimy kolejno do »Start | Panel sterowania | System i konserwacja | Opcje zasilania«, wreszcie klikamy znajdujący się z lewej strony odnośnik »Zmień moment przejścia komputera w tryb uśpienia«, następnie »Zmień zaawansowane ustawienia zasilania«. Teraz dla opcji »Przyciski zasilania i pokrywa | Przycisk zasilania w menu Start« zmieniamy wartość na »Zamknij«. Zamykamy okno, klikając przycisk »OK«.

Jeżeli w przyszłości ponownie będziemy chcieli korzystać ze stanu hibernacji, pod Vistą uruchamiamy Wiersz polecenia, dysponując uprawnieniami administratora, i wpisujemy komendę:

powercfg.exe -h on

po czym naciskamy klawisz [Enter]. W przypadku Windows XP możemy po prostu skorzystać z odznaczonej opcji »Włącz hibernację«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.