Cyberprzestępcy wykorzystują do rozsyłania spamu równie chętnie nazwiska aktorek

Brad Pitt i Tom Cruise na liście cyberprzestępców

Laboratorium PandaLabs przeprowadziło analizę nazwisk sławnych ludzi, które w 2008 roku były najczęściej wykorzystywane przez przestępców internetowych.

Wyniki badania przeprowadzone przez PandaLabs, laboratorium specjalizujące się w analizie i wykrywaniu zagrożeń internetowych, wyraźnie pokazują, iż aktorzy z Hollywood to ulubiona przynęta, którą posługiwali się przestępcy internetowi w 2008 roku. Szczególnie upodobali sobie dwóch aktorów: Brada Pitta (12,50%) oraz Toma Cruise’a (12,57%). Ci znani aktorzy pojawiali się w prawie jednej czwartej wszystkich wiadomości wykorzystujących nazwiska sławnych ludzi.

Cyberprzestępcy wykorzystują do rozsyłania spamu równie chętnie nazwiska aktorek. Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się: Angelina Jolie (11,62%), Lindsay Lohan (10,15%) i Jessica Alba (9,52%), które  zajęły odpowiednio czwarte, piąte i siódme miejsce. Jennifer Aniston z wynikiem 5,14% uplasowała się na miejscu dziesiątym.

Na liście znaleźli się również piosenkarze, zarówno ci uznani jak i dopiero rozpoczynający  karierę. Britney Spears zajęła trzecie miejsce (12,01%), a uczestnicy programu American Idol (amerykańskie reality show) szóste, co stanowiło 9,52% wszystkich wiadomości związanych ze sławnymi ludźmi. Miejsce ósme należało do weteranki programów telewizyjnych – Oprah Winfrey (8,08%), a zaraz po niej w rankingu znalazła się Paris Hilton (6,64%).Christina Aguilera, Barack Obama, Lewis Hamilton, Tiger Woods, Rihanna, Shakira, Madonna, Scarlett Johansson i Fidel Castro to niektóre z pozostałych nazwisk sławnych ludzi, które przestępcy internetowi wykorzystali jako przynętę do rozsyłania niebezpiecznych kodów.

– Cyberprzestępcy dokładnie wiedzą jakich informacji najczęściej szukają użytkownicy internetu. Nic więc dziwnego, iż wykorzystują je do rozsyłania niechcianych wiadomości. Mają bowiem nadzieję, że sławne nazwisko zachęci użytkowników do otwarcia wiadomości, aktywacji linka czy uruchomienia załącznika. To znane od lat działania socjotechniczne – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security. – Użytkownicy, którzy połkną przynętę, niechybnie zainfekują swój komputer złośliwym kodem – dodaje Sobianek.

Typowe wyrażenia wykorzystywane w zainfekowanych wiadomościach:

  • „Angelina Jolie nude” (Naga Angelina Jolie)
  • „Britney Spears hot images” (Gorące zdjęcia Britney Spears)
  • „Rihanna exposed” (Rihanna w negliżu)
  • „Scarlett Johansson spills boobs” (Wybuch piersi Scarlett Johansson)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.