Darmowe narzędzie od ESET-a do usuwania Confickera

Internauci, których komputery zostały już zainfekowane Confickerem mogą usunąć zagrożenie za pomocą darmowego narzędzia udostępnionego przez firmę ESET.

Win32/Conficker od początku bieżącego roku zajmuje czołowe pozycji w rankingach najczęściej atakujących zagrożeń. Według Juraj Malcho, dyrektora laboratorium antywirusowego firmy ESET, Conficker ma potencjał do zapoczątkowania globalnej epidemii. Wszystko za sprawą mechanizmu, którym się posługuje. Robak wykorzystuje do infekowania kolejnych komputerów znaną lukę w systemie operacyjnym Windows, dzięki czemu może rozprzestrzeniać się na masową skalę. Poza tym działanie Confickera, w porównaniu do innych robaków, jest znacznie bardziej wyszukane i kompleksowe, a jego wykrycie i usunięcie nie należy do najprostszych. Na dodatek jego ostatnia wersja potrafi odcinak programy antywirusowe od serwisów aktualizacyjnych, pozbawiając internautów skutecznej ochrony.

Pierwsza wersja robaka Conficker zawierały link do domeny znanej jako „centrum rozprzestrzeniania programów typu spyware oraz fałszywych rozwiązań antywirusowych”. Strona ta była pułapką, opracowaną przez twórców Confickera tak, aby przyłączyć nieświadomych zagrożenia użytkowników do sieci botnet. Według ustaleń specjalistów ds. bezpieczeństwa IT w skład sieci botnet, którą stworzył robak, wchodzi obecnie nawet kilkadziesiąt milionów komputerów zlokalizowanych na całym świecie.

Internauci, których komputery zostały już zainfekowane Confickerem mogą usunąć zagrożenie postępując zgodnie z instrukcją poniżej:

Jak skutecznie usunąć Win32/Conficker z zainfekowanego komputera:

  1. Upewnij się, że masz aktualny system Windows (usługa Windows Update)
  2. Odłącz komputer od sieci.
  3. Wykorzystując bezpieczny komputer, pobierz ze strony ESET program, który usunie robaka z zainfekowanego komputera.
  4. Zmień hasło do konta z uprawnieniami administratora w swoim komputerze.
  5. Skorzystaj z narzędzia firmy ESET do usuwania Confickera, a następnie ponownie uruchom komputer.
  6. Podłącz do sieci swój komputer.
  7. Zaktualizuj swoje rozwiązanie antywirusowe i sprawdź za jego pomocą, czy komputer nie jest zainfekowany innymi zagrożeniami.
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.