Na zdjęciu Radeon HD 4870 X2 - dotąd najwydajniejsza karta graficzna w szeregach AMD

Dwuprocesorowy potwór AMD w technologii 40 nm?

W jednym z holenderskich sklepów, pojawiła się karta Radeon 5870 X2 wyposażona w dwa procesory graficzne, prawdopodobnie wytworzone w technologii 40 nanometrów.

Ciekawa informacja pojawiła się w szanowanym holenderskim sklepie internetowym Salland, w którego ofercie najpierw pojawiła się karta graficzna Radeon HD 5870 X2, po czym szybko zniknęła. Tak, czy inaczej nowy model wyposażono w dwa procesory graficzne (prawdopodobnie wytworzone w technologii 40 nanometrów), które pracują z częstotliwością 800 MHz oraz nieznaną ilość pamięci GDDR5, taktowaną zegarem 4800 MHz. Karta ma posiadać również złącza HDMI, DVI (x2) oraz D-Sub.

Najbardziej przerażająca jest jednak cena nowej karty, którą holenderski sklep ustalił na 677 euro. W przeliczeniu daje to kwotę powyżej 3100 złotych, co nawet przy bardzo słabej złotówce, nie usprawiedliwia jej wysokości w walucie euro. Mamy jednak nadzieję, że cena była mocno zawyżona, podyktowana „nowością” produktu.

Kolejna plotka głosi, że AMD/ATI pracuje nad kilkoma kartami, opartymi na procesorze RV790, który również może być wytworzony w 40-nanometrowej technologii. Jedną z nich ma być dwuprocesorowy Radeon HD 4995 X2. Pozostałe dwie mają zostać oznaczone nazwami HD 4950 oraz HD 4970.

Wszystko powinno się wyjaśnić podczas targów CeBIT 2009, do których coraz bliżej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.