To dynamiczne ujęcie powstało dzięki prowadzeniu przez nas aparatu w trakcie naświetlania matrycy.

Dynamiczne zdjęcia dzięki prowadzeniu aparatu

Technika fotografowania

Częstym błędem jest fotografowanie z wykorzystaniem bardzo krótkich czasów naświetlania – w końcu chodzi o to, by szybkie samochody czy motocykle przedstawić na zdjęciach bez poruszenia. Na powstających w ten sposób ujęciach superszybkie pojazdy wyglądają jednak jak zamrożone.

Jeśli do tego fotografujemy przy ustawionej wysokiej liczbie przysłony, duża głębia ostrości sprawia, że ostry jest nie tylko główny motyw, ale też tło, które przeważnie w ogóle nie wpływa na wymowę fotografii. W efekcie fotografowany pojazd nie wyróżnia się na zdjęciu, ginąc w natłoku szczegółów nieważnego tła.

Wprawdzie bardzo krótkie czasy naświetlania należą do podstawowego zbioru technik stosowanych w fotografii sportowej, ale przecież nie tylko one. Warto wypróbować inną metodę przedstawiania szybkości. Po pierwsze należy wyszukać do fotografowania taki punkt przy trasie, gdzie pojazdy nie mogą jechać zbyt szybko. W aparacie zaopatrzonym w teleobiektyw ustawiamy nieco dłuższy czas otwarcia migawki, np. 1/125 sekundy. Autofokus należy wówczas ustawić w pozycji Servo, jeśli to w danym aparacie możliwe. W tym trybie aparat śledzi poruszający się obiekt, dopasowując do niego cały czas ustawienia autofokusu, a więc i ostrość. Wiele cyfrowych lustrzanek oferuje taką funkcję.

Aparat zdejmujemy ze statywu i z ręki kadrujemy motocykl czy samochód. A teraz najważniejsze: przy spuście migawki wciśniętym do połowy utrzymujemy pojazd w kadrze, przesuwając aparat w miarę poruszania się samochodu. W trakcie tego ruchu wciskamy spust. Co ważne, nie należy w tym momencie ruchu zatrzymywać. Panoramujemy dalej, aż będziemy pewni, że zdjęcie jest już gotowe. Możliwe, że najpierw trzeba będzie wykonać kilka prób i ćwiczeń, ale w końcu uda się oddać na fotografii pojazd o ostrych krawędziach, podczas gdy tło – dzięki panoramowaniu – będzie całkiem nieostre. Postępując w taki sposób, uzyskamy na zdjęciu pożądaną dynamikę.