Facebook wprowadza zmiany opowrnie i powoli - głównie ze względu na niechęć użytkowników wobec innowacji

Facebook chce twoje zdjęcia i filmy. Na zawsze.

Jeden z największych portali społecznościowych świata, Facebook, wprowadził zmianę w regulaminie dotyczącą praw autorskich. Na tyle poważną, że zbulwersowała ona użytkowników.

Facebook, w myśl nowego regulaminu, przejmował prawa autorskie do wszystkich zamieszczonych przez użytkownika danych. Oznaczało to, że każde zdjęcie, film czy tekst, jakie wrzucisz na ten portal, przestają należeć do ciebie. Nawet jeśli usuniesz swoje konto.

Do tej pory każdy użytkownik rejestrujący się na portalu akceptował warunki korzystania z niego, stanowiące m.in., iż portal zyskuje prawa do treści umieszczane na jego łamach. Jednak, kiedy użytkownik usuwał swoje konto, wraz z nim wszelkie prawa, które należały do serwisu automatycznie wygasały. W myśl nowego regulaminu miały one zachować jednak swoją moc na zawsze.

Sprawie dodaje pikanterii fakt, że Facebook nie ogłaszał publicznie zmiany w regulaminie, nie poinformował też w żaden sposób o niej swoich użytkowników, poza modyfikacjami istniejących zapisów na stronie.

Zmiany w regulaminie nie przetrwały długo. Gwałtowny protest użytkowników wywarł na tyle wielką presję, że władze portalu postanowiły przywrócić poprzednie zapisy. Facebook to największy portal społecznościowy na świecie. Jego największa konkurencją jest MySpace. Oba serwisy istnieją również w polskiej wersji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.