Już wkrótce zarejestrowani użytkownicy www.pitroczny.pl będą mogli wysyłać formularze PIT-37 bezpośrednio do urzędów skarbowych - mówi Andrzej Parszuto

Internetowy księgowy rozliczy za ciebie PIT-a

pitroczny.pl

Bezpłatny serwis www.pitroczny.pl umożliwia samodzielne wypełnienie rocznego zeznania podatkowego bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania. Aby skorzystać z możliwości wypełnienia PIT-a rocznego on-line, wystarczy tylko komputer z dostępem do Internetu. Korzystający z serwisu nie musi znać przepisów prawa podatkowego ani oznaczeń formularzy. Serwis Pitroczny.pl krok po kroku prowadzi wypełniającego, zadając jasno sformułowane pytania o wysokość i źródła dochodów, rodzaje odliczeń oraz dane identyfikacyjne i osobowe podatnika. Aplikacja zaimplementowana w portalu sama dokonuje obliczeń wszystkich potrzebnych składników i umieszcza je we właściwych polach formularzy (deklaracje: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań internauta może skorzystać z rozbudowanego systemu pomocy.

W każdym momencie użytkownik serwisu może dokonać korekty wprowadzonych wcześniej danych bez konieczności zaczynania pracy od początku. Uzupełnianie deklaracji można również przerwać i dokończyć w innym terminie. Osoby chcące przekazać 1 proc. swojego rocznego podatku na szczytny cel, mogą skorzystać ze znajdującej się w serwisie bazy danych instytucji pożytku publicznego. Po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie serwisu pitroczny.pl formularze zeznania rocznego są gotowe do wydrukowania i złożenia w urzędzie skarbowym.

Polskie prawo nakłada na podatników obowiązek przechowywania przez pięć lat wszystkich dokumentów związanych z rozliczeniem rocznym, począwszy od formularza PIT, poprzez informację o dochodach, a skończywszy na rachunkach poświadczających wydatki związane z ulgami podatkowymi. – Użytkownicy www.pitroczny.pl mają możliwość archiwizacji wypełnionych deklaracji na serwerach portalu księgowości internetowej www.ifirma.pl – mówi Andrzej Parszuto. – Wypełnione formularze będą przechowywane w serwerowni do 2013 roku. W każdym momencie można je także usunąć lub zmodyfikować – dodaje.

W tym roku serwis www.pitroczny.pl został wyposażony w nową funkcjonalność. Użytkownicy portalu księgowości internetowej ifirma.pl nie będą musieli drukować formularzy rocznego zeznania podatkowego – dzięki uruchomionej przez Power Media bezpłatnej usłudze e-Deklaracje PIT roczny można wysłać przez internet bezpośrednio do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca, użytkownik www.ifirma.pl, nie musi przy tym posiadać osobistego podpisu elektronicznego. PIT wyślą za niego upoważnione osoby z Power Media, dysponujące własnym e-podpisem.

– Osoby chcące skorzystać z usługi e-Deklaracje przy wysyłaniu PIT-a rocznego muszą pamiętać o powiadomieniu o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, który ma miesiąc na akceptację zgłoszenia – zaznacza Andrzej Parszuto.

Ministerstwo finansów zapowiedziało likwidację od 1 marca konieczności posiadania e-podpisu przy rozliczaniu rocznego podatku na formularzu PIT-37. Nie wiadomo jednak, czy nowe przepisy wejdą w życie w tym terminie. Zmiany w ordynacji podatkowej muszą jeszcze zaakceptować: Sejm, Senat oraz prezydent, a do 1 marca zostało niecałe dwa tygodnie.