Według Komisji Europejskiej, uniwersalna ładowarka może powstać i tym projektem ma się zająć przez najbliższych parę lat

Jedna ładowarka do wszystkich telefonów – to jednak możliwe

Większość telefonów komórkowych mogłaby używać jednego standardu ładowarki w ciągu trzech najbliższych lat, jesli inicjatywa GSM Association się powiedzie. Współpraca, obejmująca takie firmy, jak LG, Motorola, Samsung, Nokia i Sony Ericsson, jak również największych operatów telekomunikacji – AT&T, KTF, Telefonica, T-Mobile oraz Vodafone, zakłada utworzenie formatu, który będzie wykorzystywał port microUSB dla zmniejszenia mniej więcej o połowę typowego zużycia energii.

Co więcej, ten standard miałby nie mały wpływ na ochronę środowiska, jako że zmalałaby liczba wyrzucanych ładowarek, przy każdej zmianie telefonu komórkowego przez użytkownika. Obecny plan zakłada, że wszystkie, lub znakomita większość telefonów firm należących do GSMA, będzie wykorzystywała nowy format już na początku 2012 roku.

Problemem mogą być jednak ważni producenci telefonów, których członkostwo w GSMA na razie nie interesuje. Mowa tu o Apple i HTC, których telefony wykorzystują autorskie standardy ładowarek. Tak, czy inaczej – sen Komisji Europejskiej, o którym już pisaliśmy, może się ziścić i to całkiem niedługo.