Lepiej późno, niż wcale chciałoby się rzec. Tym bardziej, że premiera następcy Visty coraz bliżej

Microsoft pozwany w sprawie pobierania opłat za downgrade Vista-XP

Emma Alvarado kontra Microsoft

Microsoft miał złamać prawo ochrony konkurencji i konsumenta stanu Waszyngton, poprzez utworzenie nieuczciwej licencji, która zmusiła powódkę Emmę Alvarado do zapłaty 59 dolarów i 25 centów za możliwość powrócenia do systemu Windows XP, po tym jak zakupiła notebook Lenovo z preinstalowanym systemem Windows Vista Business w czerwcu 2008 roku.

Według Emmy, potentat z Redmond świadomie wykorzystuje fakt, że ogromna ilość użytkowników jest przywiązana do systemu XP, a Vista nie cieszy się zbytnią popularnością. Około jedna trzecia wszystkich nabywców komputerów z preinstalowanym systemem Vista, zapłaciła za możliwość korzystania z XP. Alvarado twierdzi, że ciągłe przedłużanie żywotności programu „prawa do korzystania z niższej wersji systemu”, który teraz ma trwać do końca lipca, na celu ma uzyskanie ogromnego zysku, jaki niesie ze sobą wymagana dodatkowa opłata za możliwość korzystania z XP.

Powódka ma nadzieję, że jej pozew przyjmie formę zbiorową i wszyscy użytkownicy stale zamieszkujący Stany Zjednoczone, którzy zapłacili za downgrade do XP w ciągu ostatnich czterech lat, przyłączą się do jej wniosku. Alvarado chce, aby Microsoft zaprzestał swoich nieuczciwych praktyk, ale również liczy na trzykrotne odszkodowanie i zapłacenie przez firmę z Redmond kosztów procesu.

Rzecznik Microsoftu, David Bowermaster, nie skomentował całej sprawy, jako że zawiadomienie o pozwie jeszcze do amerykańskiego potentata nie dotarło.