Pierwszym klientem nVidii może okazać się Apple, które już zapowiedziało komputery Mac Mini z jeszcze niesprecyzowaną platformą nVidii

Pierwsze desktopy z platformą Ion już na wiosnę

Nvidia Ion, czyli GF 9400M i procesor Atom

Drew Henry, jeden z menadżerów z kalifornijskiej firmie, poinformował na konferencji prasowej, że platforma złożona z procesora graficznego GeForce 9400M i procesora Atom, do sprzedaży trafi na wiosnę, ale pierwszymi systemami, w jakich będzie dostępna, będą miniaturowe desktopy. Nvidia nie podała żadnych konkretów, jeśli chodzi o producentów, którzy wykorzystają platformę Ion przy budowie swoich komputerów, jednak ceny takich systemów mają zaczynać się już od 299 dolarów (czyli ponad 1100 złotych).

Henry wspomniał również, że platforma Ion oczywiście będzie liczyła się w segmencie netbooków. Co więcej, powinna być pięć razy wydajniejsza, niż ostatnio zaproponowany przez Intela chipset GN40, który współpracował będzie z szybszym procesorem Atom N280. Czas pracy na baterii urządzeń mobilnych ma być porównywalny do osiąganego przez starszy chipset 945GSE. Nowa platforma ma z powodzeniem dekodować materiał w rozdzielczości 1080p, a także poradzi sobie z większością nowszych gier, przy „grywalnych” prędkościach.

Pomimo tego, że nVidia miewała problemy ze wsparciem ze strony Intela, który woli sprzedawać swoje procesory wraz ze swoimi chipsetami graficznymi, niedawno uzyskała pełną aprobatę ze strony Microsoftu. Platforma Ion otrzymała certyfikat Windows Hardware Quality Labs (WHQL) i jest w pełni kompatybilna z systemem Windows Vista, a w przyszłości zapewne i z Windows 7.