Wyobrażacie sobie notebooka, którego wystarczy podładować raz na miesiąc? Albo telefon pracujący ciągle przez dwa miesiące? To maleństwo może to zapewnić

Pierwszy probabilistyczny, omylny procesor PCMOS

30 razy bardziej energooszczędny

Na konferencji International Solid-State Circuits Conference przedstawiciele Uniwersytetu Rice poinformowali o przetestowaniu pierwszego „realnie” istniejącego procesora probabilistycznego. Układ PCMOS (Probability-based Complementary Metal-Oxide Semiconductor) nie opiera się na alternatywnym wyborze wartości logicznej Boolean, który wykorzystują obecne procesory, ale na obliczeniach zwracających w większości przypadków najbardziej prawdopodobną odpowiedź.

Dzięki uniknięciu pewności otrzymania dokładnej odpowiedzi, kiedy jest to niepotrzebne, procesor używa tylko ułamka mocy, jakiej potrzebują obecne na rynku układy. Testowy egzemplarz procesora PCMOS pobiera 30 razy mniej mocy, w porównaniu ze „zwykłym” układem CMOS. Mniej dokładne odpowiedzi są również znacznie szybciej uzyskiwane, co w rezultacie daje siedmiokrotnie zwiększoną prędkość przetwarzania.

Nowy układ sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie niezbyt precyzyjne obliczenia są niezauważalne dla ludzkich zmysłów – a więc w przetwarzaniu obrazu, dekodowaniu dźwięku, czy szyfrowaniu danych.

Krishna Palem

Technologia jest jak na razie we wczesnej fazie projektowania. Według profesora Krishna Palem, jednego z jej wynalazców, rozpoczęcia masowej produkcji procesorów PCMOS możemy spodziewać się w ciągu czterech najbliższych lat.