Dzięki tej opcji możemy pod Windows XP z dodatkiem SP3 ponownie wyświetlić Pasek adresu, do którego już się przyzwyczailiśmy.

Przywrócenie brakującego Paska adresu po instalacji dodatku SP3

Wcześniej traktowaliśmy listwę »Adres« na Pasku zadań jako szybkie i wygodne pole wpisywania poleceń. Nagle, po instalacji dodatku Service Pack 3, listwa znikła i nie ma możliwości jej przywrócenia za pomocą okna dialogowego.

Microsoft musiał usunąć Pasek adresu z powodu narzuconych mu prawnych ograniczeń dotyczących znacznej integracji Internet Explorera z systemem operacyjnym – gdyż jest to pasek przeglądarki. Brakującą funkcjonalność możemy przywrócić na różne sposoby. Przedstawimy cztery z nich.

Przywrócenie poprzedniego stanu:

Dzięki pewnej sztuczce możemy odtworzyć poprzedni stan. Nie zalecamy jednak tego rozwiązania, gdyż zostanie przywrócona poprzednia wersja pliku „browseui.dll”, co oznacza otwarcie starych luk w zabezpieczeniach. Jeżeli mimo to chcemy wypróbować ten sposób, uruchamiamy komputer z instalacyjnej płyty Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 i przechodzimy do Konsoli odzyskiwania. Wpisując w Wierszu polecenia komendę cd windowssystem32 przechodzimy do folderu docelowego i ekstrahujemy z płyty CD plik „browseui.dl_” za pomocą polecenia

expand browseui.dl_ browseui.dll

Po ponownym uruchomieniu komputera pasek znowu będzie dostępny.

Umieszczenie Paska adresu na górze:

W menu kontekstowym Paska zadań dodajemy pasek narzędzi »Pulpit«. Teraz chwytamy i przeciągamy nowy pasek, przytrzymując przycisk myszy, do górnej krawędzi Pulpitu. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na nowy pasek i z menu kontekstowego wybieramy polecenie »Paski narzędzi | Adres«. Choć pasek narzędzi możemy metodą przeciągnij i upuść umieścić z powrotem na Pasku zadań, listwa »Adres« zniknie po ponownym uruchomieniu komputera. Zamiast tego ponownie klikamy prawym przyciskiem myszy na pasek Pulpit i w menu kontekstowym wybieramy polecenie »Paski narzędzi | Pulpit«. W efekcie przy górnej krawędzi ekranu widoczny będzie sam Pasek adresu, który pozostanie w tym miejscu nawet po ponownym uruchomieniu komputera.

Wykorzystanie specjalnego oprogramowania freeware:

Możemy również interesującą nas funkcję odtworzyć za pomocą aplikacji freeware MuvEnum. Narzędzie pobierzemy ze strony www.muvenum.com/products/freeware/#muvenumaddressbar. Po instalacji aktywujemy aplikację, wybierając w menu kontekstowym Paska zadań polecenia »Paski narzędzi | MuvEnum Address Bar«. Znajdująca się z prawej strony paska ikona umożliwi nam dostęp do odpowiedniej opcji. Tutaj odznaczamy »Show Go Button«, aby pozbyć się zbędnego przycisku strzałki, po czym zmianę potwierdzamy, klikając przycisk »Save«. Ponieważ pasek jest rozszerzeniem Eksploratora, będzie zawsze dostępny – nie musimy dodawać wpisu w Autostarcie.

Wykorzystanie Windows Search 4:

Kolejna możliwość zastąpienia Paska adresu, którą proponuje Microsoft, związana jest z wykorzystaniem Windows Search. To jednak dosyć rozbudowany pakiet, który nie tylko zastępuje Pasek adresu, ale też instaluje funkcję wyszukiwania pulpitu Visty. Ma on zalety: dzięki temu narzędziu w mgnieniu oka odszukamy pliki oraz wiadomości email, znajdujące się fizycznie w dowolnym miejscu na dysku. Ma też i wady: aktywność dysku twardego znacznie wzrasta. Narzędzie możemy pobrać ze strony www.microsoft.com/downloads. Na stronie wyszukujemy „windows search 4”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.