Za pomocą okna »Uruchom« bezpośrednio otworzymy foldery systemowe, takie jak np. narzędzia administracyjne.

Ultraszybki dostęp do często wykorzystywanych folderów systemowych

Jako doświadczeni użytkownicy często zaglądamy do folderów, takich jak "System32", "NetHood" bądź "Program Files". Nawigacja w strukturze folderów Eksploratora Windows jest przy tym irytująca.

Interesujący nas folder otworzymy bezpośrednio w Eksploratorze za pomocą krótkich poleceń. W tym celu w Windows XP wybieramy polecenie »Start | Uruchom«,

a w przypadku Visty – »Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Uruchom«, by otworzyć okno o tej samej nazwie. W obu systemach operacyjnych działa również skrót klawiaturowy [Windows] + [R]. W polu edycji wpisujemy „shell:„, po czym klikamy przycisk »OK«. Działa to o wiele szybciej, niż gdybyśmy bezpośrednio wpisali całą ścieżkę dostępu w Pasku adresu. W tabeli zestawiliśmy określenia oraz informację, którym folderom systemowym odpowiadają, np. „shell:profile” otwiera w Eksploratorze Windows folder naszego profilu.

OkreślenieFolder systemowy
shell:profileFolder profilu użytkownika
shell:personalMoje dokumenty
shell:networkfolderMoje miejsca sieciowe (tylko XP)
shell:programfilesFolder Program Files na dysku C:
shell:internetfolderStrona domowa przeglądarki Internet Explorer
shell:common administrative toolsNarzędzia administracyjne
shell:windowsFolder Windows
shell:systemFolder System32

Zamiast tych określeń możemy również wykorzystać zmienne środowiskowe Windows. Zmienne systemowe wykorzystamy, w przeciwieństwie do wyżej podanych określeń, nawet w Wierszu polecenia. Mimo, że zmienne środowiskowe nie odpowiadają ścieżkom dostępu, to możemy za ich pośrednictwem przejść do niektórych folderów. Zestawienie wszystkich zdefiniowanych zmiennych środowiskowych otrzymamy po uruchomieniu Wiersza polecenia, wpisując w oknie »Uruchom« komendę »cmd.exe«, a następnie polecenie »set«.

Zmienna środowiskowaFolder systemowy
%userprofile%Folder profilu użytkownika
%appdata%Folder z danymi aplikacji
%systemroot%Folder Windows
%windir%Folder Windows
%temp%Folder plików tymczasowych
%tmp%Folder plików tymczasowych
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.