„Alternatywny” Windows w nowej odsłonie

ReactOS, system operacyjny kompatybilny z Windows, doczekał się kolejnej, testowej wersji. Wykonano wiele prac, a co ciekawe, nowe wersje mają teraz się pojawiać o wiele częściej.

Poza rozwojem systemu operacyjnego, również w organizacji i administracji zaszły zmiany, które uczynią proces rozwoju łatwiejszym i przyjemniejszym. Jedną z takich zmian jest na przykład Doxygen, czyli indeks kodu źródłowego na WWW – po kilku latach zastoju został zaktualizowany. Wreszcie ruszyło pomocnicze repozytorium kodu ReactOS na GIT, popularnym wśród użytkowników i deweloperów Linuksa systemie rozproszonej kontroli wersji, dostępne pod adresem git.reactos.org.

To wydanie razem z innymi z serii 0.3.x nadal pozostaje w fazie alfa, może więc nie uruchomić wszystkich aplikacji lub na dowolnym sprzęcie. Nie zalecamy instalacji tego systemu użytkownikom mniej zaawansowanym w obsłudze komputera.

Podsumowanie zmian:

Dokładne informacje możecie znaleźć na liście zmian (ang.). Najważniejsze spośród nich to:

  • Różne poprawki i rozszerzenia w licznych modułach jądra (m.in. w rejestrze, procedurach informacji systemu, prymitywach współdzielenia jak guarded mutex, obsłudze we/wy i innych)
  • Inicjatywa, której zadaniem jest naprawa pozostałych niestabilnych części jądra: menedżera pamięci (ang. Memory Manager), API kodu cache’ującego i sterowników systemów plików, oraz innych komponentów, od których zależy Mm
  • Wprowadzenie nowego przenośnego mechanizmu wyjątków (ang. Portable Structured Exception Handling – PSEH 2.0), który jest znacznie bliższy natywnej składni mechanizmu wyjątków kompilatora
  • Wyeliminowanie kilku błędów, które istniały od dłuższego czasu (takich jak uruchamiania wersji LiveCD na komputerze z dyskiem, na którym znajduje się więcej partycji, czy wykres obciążenia procesora w Menedżerze zadań)
  • Naprawa licznych błędów rysowania w GDI
  • Implementacja minimalnej wersji open-source protokołu KernelDebugger, która pozwala korzystać z podstawowej funkcjonalności MS WinDbg
  • Ulepszenia w bibliotekach CRT i RTL
  • Naprawa niektórych problemów w podstawowych sterownikach systemowych: NPFS, CDFS, FASTFAT, FS_REC, SCSIPORT
  • Ulepszone działanie sterownika portu wideo, co pozwoli lepiej wspierać prawdziwy sprzęt
  • Kontynuacja prac nad podsystemem Win32 i wsparciem dla MSVC (co pociągnęło za sobą poprawki i ulepszenia w narzędziach kompilacji)
  • Aktualizacja głównych narzędzi i komponentów dzielonych z projektem Wine do najnowszych wersji

Dodatkowo, ekipa odpowiedzialna za system ReactOS zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska na FOSDEM w Brukseli w trakcie najbliższego weekendu. Będzie tam na was czekać kilku deweloperów i koordynator projektu. Macie szansę sprawdzić na żywo działanie systemu, porozmawiać z deweloperami i uzyskać informacje na temat naszego projektu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.