Walentynki: Miłosne liściki z ukrytymi zagrożeniami

Walentynki to szansa dla cyberprzestępców, aby za pomocą ataków phishingowych rozprzestrzeniać crimeware i kraść poufne dane osobowe.

Niespodzianka! Dostałeś elektroniczną kartkę walentynkową – któż z nas potrafiłby oprzeć się sprawdzeniu wiadomości miłosnej tuż przed walentynkami? Szybkie klikniecie odsyłacza – i pobierasz na swój komputer trojana, który będzie szpiegował twoje dane dotyczące konta w bankowości online poprzez rejestrowanie znaków wprowadzanych z klawiatury lub całkowite przechwycenie twojego komputera. Inna sytuacja: chcesz wysłać swojej ukochanej lub swojemu ukochanemu darmową kartkę walentynkową, klikasz odsyłacz – i twój komputer zostaje zainfekowany!

– Dzień Świętego Walentego to taki czas w roku, który rozgrzewa nie tylko serca zakochanych, ale również komputery twórców trojanów – mówi Magnus Kalkuhl, starszy analityk wirusów pracujący dla Kaspersky Lab. – Internauci powinni regularnie uaktualniać swoje oprogramowanie antywirusowe oraz filtr spamowy i nie otwierać e-maili oraz kartek elektronicznych od nieznanych nadawców – dodaje.

Czerwone róże mogą zmienić się w przykrą niespodziankę walentynkową: Tuzin czerwonych róż za jedyne 10 zł, łącznie z przesyłką? Szybkie kliknięcie odsyłacza prowadzącego do strony internetowej sprzedawcy, wprowadzenie adresu i danych dotyczących konta bankowego – jednak czerwone róże nigdy nie dotrą do odbiorcy, za to prywatne dane dotyczące konta bankowego użytkownika zostaną skradzione przez cyberprzestępców. Nie ma wątpliwości, że cyberprzestępcy wykorzystują popularne święta, takie jak Dzień Św. Walentego, jak również globalne i lokalne wydarzenia, aby rozsyłać spam zawierający szkodliwe programy, odsyłacze do zainfekowanych stron lub fałszywych stron phishingowych, ponieważ w takich dniach jesteśmy bardziej łatwowierni. Nawet użytkownicy komunikatorów internetowych mogą paść ofiarą ataków phishingowych.

Gra toczy się o wysoką stawkę. Oficjalne dane nie są jeszcze dostępne, jednak szacowane straty poniesione wskutek ataków phishingowych wahają się od 400 milionów do 2,4 miliardów dolarów. Nie ma wątpliwości, że liczba ataków phishingowych i związane z nimi koszty rosną: w czerwcu 2008 organizacja APWG (Anti-Phishing Working Group) otrzymała 28 151 raportów phishingowych, znacznie więcej niż w poprzednich miesiącach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.