Windows 7 RC, czyli jakie wnioski wyciągnął Microsoft z beta-testów

Microsoft bierze na poważnie uwagi beta-testerów Windows 7. Na podstawie ich opinii zaprezentuje nową, usprawnioną edycję testową ze zmodyfikowanymi funkcjami.

Trwają publiczne testy rozwojowej wersji systemu operacyjnego Windows 7. Następna, ostatnia wersja testowa produktu Microsoftu, będzie uwzględniała zmiany zaproponowane przez użytkowników.

Zobacz nasz pierwszy, gorący testszczęśliwej Siódemki

Interfejs

Pierwszą zapowiedzianą zmianą jest poprawienie funkcjonalności Aero Peek (inteligentnego ukrywania niepotrzebnych okien i eksponowania tych potrzebnych). Jak dotąd ta funkcja nie była zintegrowana z przełączaniem aplikacji poprzez ALT + TAB. Teraz działa również i z tą funkcją. Wprowadzono też zupełnie nowy skrót klawiaturowy:

Windows Logo + cyfra

uruchomi program z paska szybkiego uruchamiania. Przykładowo, jeśli chcemy uruchomić pierwszy od lewej, wystarczy wcisnąć Windows Logo + 1 .

Użytkownicy testujący Windows 7 narzekali na zbyt małe wyeksponowanie powiadomień, dotyczących nowych wiadomości w komunikatorze/kliencie pocztowym. Zmieniono zatem odcień migającego programu na pasku zadań i zwiększono ilość „mrugnięć”.

Microsoft zrezygnował też z pewnej modyfikacji paska szybkiego uruchamiania: w starszych systemach Windows można było otworzyć plik przeciągając go na skrót odpowiedniej aplikacji w owym pasku. W Windows 7, dotychczas przeciągnięcie pliku oznaczało przypięcie go do szybkiego uruchamiania. W nowej wersji Windows 7 powróci automatyczne otwieranie. Cały pasek zadań jest również renderowany nową metodą: zupełnie inny algorytm przydziela miejsce na otwarte aplikacje, przez co udało się zaoszczędzić 24-39% miejca (w zależności od ustawionej rozdzielczości, rozmiaru ikon, itd.). Nastąpiła też drobna reforma w podglądzie miniatur: podglądany program jest zawsze podświetlony, nawet jeśli nie znajduje się nad nim kursor myszy.

Menu Start bardziej czytelnie przedstawia nowo zainstalowane programy. Microsoft doszedł do wniosku, że nie pozwoli instalatorom aplikacji przypinać nowych skrótów do menu, pozostawiając to pod całkowitą kontrolą użytkownika. Jak się okazuje, użytkownicy wolą mieć przypięte nowości, by móc szybko je uruchomić. Windows 7 RC (i wersja ostateczna) będzie to umożliwiało instalatorom.

Modyfikacja dotyczy też Jump Listy, które zdaniem większości były zatłoczone. Teraz żadna lista nie będzie mogła mieć więcej, niż 10 elementów. Poprawiona została także obsługa domyślnych programów: jeśli przypniemy do Notatnika plik HTML w Jump Liście, nie otworzy się on przez domyślną aplikację (np. Internet Explorera), a właśnie przez aplikację, do którego jest przypięty.

Sterowanie dotykiem

Testerzy Windows 7 narzekali na zbyt małą integrację sterowania dotykiem z systemem: wiele funkcji zarezerwowanych było tylko dla klawiatury i myszki. W nowej wersji, system operacyjny będzie obsługiwał nowe gesty, optymalizujące pracę z podglądem miniatur i Aero Peek. Software’owa klawiatura obsługuje teraz multi-touch – to kolejna poważna niedoróbka, która została wyeliminowana. Zmieniony jest też gest odpowiadający prawemu klawiszowi myszy: teraz wystarczy umieścić jeden palec na elemencie, a następnie docisnąć drugi, by pojawiło się kontekstowe menu. Kolejna usunięta niedoróbka to zaznaczanie tekstu w oknie, które było przewijane zarówno w pionie, jak i w poziomie – teraz ma się to odbywać bez problemu.

Sieć

Zwiększona czytelność menu sieciowego w zasobniku systemowym, to kolejna poprawka. Zdaniem dużej liczby osób menu zawierało niepotrzebne elementy, wykorzystywane tylko w zaawansowanych scenariuszach. Zostały więc usunięte.

Konfigurowanie systemu

To, czego można było się spodziewać, to likwidacja usterki Kontroli konta użytkownika. Każda zmiana w tych ustawieniach będzie wymagała potwierdzenia swoich usprawnień. W nowej wersji można też ustawić autoblokowanie komputera po danym okresie czasu, bez konieczności ustawienia wygaszacza ekranu. Przywrócono też plan zasilania „wysoka wydajność” w ikonie baterii w zasobniku systemowym – jego nieobecność stanowiła niezrozumiałą zagadkę dla wszystkich. Ostatecznie, zlikwidowano irytującą usterkę w tematach pulpitu: modyfikowanie gotowych schematów w wyglądzie systemu nie ginie, a jest zapisywane do tymczasowego pliku, do którego można w każdej chwili wrócić.

Multimedia.

Testerzy narzekali na wyjątkowo nieumiejętne dobieranie jakości strumieniowanych multimediów (na przykład radia) do możliwości łącza, z którego korzysta komputer. Dlatego też wymieniono algorytm w Windows Media Playerze na zupełnie nowy. Usprawniony został także pakiet kodeków dołączony do systemu: płynne przewijanie AVCHD, czy obsługa plików QuickTime, nie sprawia już najmniejszych problemów.

Odchudzony Windows Media Player spotkał się z dużym uznaniem. Sugerowano, że można usunąć jeszcze więcej elementów. Microsoft poszedł więc za ciosem i jeszcze bardziej uprościł swój odtwarzacz. Poprawiona została także biblioteka multimediów: niemożliwe do odtwarzania pliki nie są przez nią indeksowane. Usunięto też błędy z obsługą multimediów po uśpieniu komputera, a także zwiększono elastyczność konfiguracji synchronizacji z urządzeniami przenośnymi i rozszerzono możliwości Jump List. Co cieszy, nie trzeba już przebijać się przez dużą ilość podmenu, by zmienić ustawienia obrazu i dźwięku: teraz pojawiają się wszystkie jako lista rozwijalna pod menu „ulepszenia”.

Zobacz także: testy pre-beta Windows 7

Eksplorator Windows

W wersji beta Windows 7, Biblioteki (nowa funkcja agregująca zasoby z różnych lokalizacji na dyskach) nie pokazywały w sposób czytelny swojej struktury. Teraz o wiele wyraźniej widać wszystkie podfoldery. Usunięto z kolei możliwość tworzenia nowej biblioteki poprzez przeciąganie folderów myszką – wielu użytkowników stwierdziło, że to niezbyt intuicyjne i wolą, by, tradycyjnie, przeciąganie realizowało kopiowanie plików. Dodano też masę opcji układania danych według swoich kryteriów. Jest ich tyle, że brakuje miejsca na wymienienie ich, jednak według zapewnień Microsoftu, teraz będzie o wiele wygodniej! Biblioteki, które teraz obsługują już zarówno FAT32 jak i NTFS-a, same w sobie nie są już też tak… irytujące. Skróty klawiszowe znane z Visty otwierają tradycyjnie Eksplorator Windows.

Wydajność

Prace na wnętrzem Windows 7 wciąż trwają, niezależnie od opinii testerów. Publiczna wersja beta, którą wszyscy możemy testować, reaguje w 85% tak szybko, jak Microsoft założył jako minimalną normę. Obecnie stan zwiększył się do 92%.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.