Groźne dla Internautów okazały się ataki przeprowadzane przez znane i lubiane portale społecznościowe, jak również trojan zaszyty w pirackiej wersji oprogramowania iWork 09 czy Adobe Photoshop

Wirus Sality.AO powraca

Sality.AO

Sality.AO to wirus, który łączy w sobie funkcje tradycyjnych wirusów z cechami nowych złośliwych programów: z jednej strony infekuje pliki i masowo uszkadza systemy, z drugiej zapewnia cyberprzestępcom korzyści finansowe. Laboratorium Panda Security odnotowało w ostatnim tygodniu wzrost liczby infekcji powodowanych przez ten złośliwy program. Użytkowników ostrzega się, że istnieje ryzyko zmasowanego ataku.

Sality.AO umożliwia np. łączenie się z kanałami IRC celem odbierania zdalnych poleceń, dzięki czemu zainfekowane komputery mogą być użyte m.in. do rozsyłania spamu, dystrybucji złośliwego oprogramowania, przeprowadzania ataków DoS. Infekcje nie ograniczają się wyłącznie do plików, tak jak miało to miejsce w przypadku dawnych wirusów. W tym celu wykorzystują pływające ramki do infekowania znajdujących się na komputerze plików PHP, ASP oraz HTML. W przypadku uruchomienia tych plików, przeglądarka jest przekierowywana bez wiedzy użytkownika na złośliwą stronę, która uruchamia eksploit celem pobrania na komputer kolejnych złośliwych programów. Ale na tym nie koniec. Jeżeli jakikolwiek z zainfekowanych plików zostanie umieszczony na witrynie internetowej, użytkownicy odwiedzający stronę zostaną zainfekowani.