Większe bezpieczeństwo podczas fotografowania zapewnia zwykły węzeł – życie aparatów cyfrowych dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie się wydłuży.

Zabezpieczenie aparatu przed uszkodzeniem dzięki węzłowi na smyczy

Aparaty cyfrowe

W przypadku wielu modeli aparatów producenci rezygnują z dołączania smyczy wyposażonej w plastikowy stoper, umożliwiający zmniejszenie pętli. Zaletą stopera jest możliwość takiej regulacji pętli, aby aparat fotograficzny był bezpiecznie przytwierdzony do nadgarstka. Rolę brakującego plastikowego stopera może z powodzeniem przejąć prosty węzeł.

Kładziemy smycz przed sobą, tak aby mocowanie do aparatu leżało z lewej strony, po czym bierzemy górną część opaski do ręki. Teraz układamy pętlę tak, aby część sznura znajdującego się w prawej ręce znajdowała się na górze (patrz grafika). Następnie przeciągamy sznur przez pętlę tak, by jego kształt przypominał odwrócone „U” oraz ciągniemy za górną część owego „U” do momentu, w którym węzeł sam się zaciśnie.

Właśnie stworzyliśmy odpowiednik stopera – węzeł obejmuje tylko dolną część sznura, a przy tym można go przesuwać  w górę i dół. Węzeł przesuwamy w stronę mocowania przy aparacie, następnie wkładamy rękę do wielkiej pętli i zaciągamy węzeł na nadgarstku. Jeśli nasza dłoń nie mieści się w dużej pętli, rozwiązujemy węzeł, a następnie tworzymy go ponownie, tym razem jednak bliżej aparatu. Gdy już wszystko dopasujemy, bezpiecznie zamocujemy smycz na nadgarstku nawet bez plastikowego stopera, dzięki czemu nie będziemy musieli się więcej obawiać o upuszczenie aparatu na podłogę.