Google Latitude pozwala na wymienianie się informacjami o swojej lokalizacji z przyjaciółmi

Znajdź znajomych z Google Latitude

Google Latitude

Chociaż Google Latitude nie będzie identyfikować dokładnego położenia, pozwala sprawdzić, w jakiej okolicy znajdują się twoi znajomi w danej chwili. Korzystając z konta Google, można aktywować funkcję, a następnie zaprosić przyjaciół i rodzinę do serwisu. Po zaakceptowaniu zaproszenia przez wybrane osoby, ich profil ze zdjęciem pojawi się na mapie w telefonie. Google Latitude (Współrzędne Google) może więc pomóc w zaaranżowaniu spontanicznego spotkania, gdy zauważysz, że znajomy jest w pobliżu miejsca, w którym się znajdujesz. Korzystając z Google Latitude (Współrzędne Google), możesz kliknąć w ikonę znajomego na mapie, aby zadzwonić, wysłać wiadomość tekstową, skorzystać z komunikatora lub e-maila. Google Latitude może także podać wskazówki, jak dotrzeć do ich lokalizacji.

Oczywiście Google długo i intensywnie pracował nad tym, aby zapewnić użytkownikom pełną kontrolę i to od nich zależy, czy, jak i kiedy chcą „dać się znaleźć”. Po uruchomieniu serwisu, można w każdej chwili „ukryć” się przed wybraną osobą lub wszystkimi kontaktami na raz. Można również w każdej chwili całkowicie wyłączyć usługę Google Latitude (Współrzędne Google) lub też dostosować ustawienia prywatności tak, aby udostępniać o sobie tylko tyle informacji, ile chcemy, tylko tym, którym chcemy. Więcej szczegółów znaleźć można w tym filmie.

Usługa Google Latitude (Współrzędne Google) jest już dostępna w 27 krajach, dla różnych urządzeń przenośnych, w tym:

  • większości urządzeń BlackBerry
  • większości urządzeń z systemem Windows Mobile 5.0+
  • większości urządzeń z systemem Symbian S60 (smartfony firmy Nokia)

Dostępność usługi dla użytkowników iGoogle oraz urządzeń z systemem Android, takich jak T-Mobile G1, a także dla użytkowników iPhone’a firmy Apple będzie uruchomiona wkrótce. Aby rozpocząć korzystanie z nowej funkcji należy odwiedzić stronę http://google.pl/latitude w przeglądarce telefonu komórkowego i pobrać Mapy Google dla urządzeń przenośnych z funkcją Latitude.