Utwory MP3HD można odtwarzać w popularnym odtwarzaczu Winamp, dzięki wtyczce w wersji 5.5 i wyższych

Bezstratny format MP3 nowej generacji

Thomson

Format MP3HD to nowy format dźwiękowy, którego w przeciwieństwie do „zwykłego” MP3, charakteryzuje bezstratna kompresja, czyli innymi słowy – jest zapisywany bez utraty jakości. Oznacza to oczywiście znacznie większe rozmiary plików, niż w przypadku starszego formatu. MP3HD jest wstecznie kompatybilny z oryginalnym formatem MPEG-1/2 Audio Layer-3, który natomiast jest zgodny z bezstratnymi kodekami audio, w tym FLAC, HD-AAC i Windows Media Audio Lossless.

Rzecznik firmy Thomson poinformował, że powszechnie dostępne odtwarzacze muzyczne i multimedialne będą w stanie odtwarzać MP3HD, tak jak standardowy plik MP3, jako że nowy format zawiera zarówno zwykły utwór MP3, jak i dodane informacje w tagach ID3. Nowy format obsługuje bitrate o wartości od 500 do 900 Kbps, jednak przy najwyższej wartości, wielkość 4-minutowego utworu może wynieść nawet 26 MB. Redukując bitrate, możemy zmniejszyć plik do około 18 MB.

Jeśli chodzi o opłaty abonamentowe dla zainteresowanych partnerów, Thomson pobiera 75 centów (2,50 zł) za każdy dekoder programowy i od 2,50 do 5 dolarów za każdy kodek. Natomiast za dekoder sprzętowy należy zapłacić tyle samo, co za programowy, jednak kodek sprzętowy jest znacznie tańszy, bo kosztuje 1,25 dolara. Jeszcze żaden producent sprzętu nie zgłosił swoich aspiracji do wsparcia nowego formatu, a wsparcie ze strony sprzętu wydaje się być niezbędne, aby format MP3HD mógł się przyjąć na rynku.

Użytkownicy natomiast mogą odwiedzić witrynę MP3HD, gdzie bezpłatnie pobrać można enkoder, który umożliwi kompresję 16-bitowych plików WAV z częstotliwością próbkowania 44,1 kHz.