Grafika dla grafików

Na rynku kart graficznych oprócz "zwykłych" akceleratorów do generowania grafiki 2D i 3D znajdują się modele przeznaczone do zadań specjalnych jak profesjonalna obróbka grafiki oraz edycja filmów.

Testowana karta Nvidia Quadro CX została wyposażona w złącze PCI Express x16. Urządzenie ma 1,5 GB pamięci GDDR3 i wspiera między innymi technologie DirectX 10.0, OpenGL 3.0, i SM 4.0 oraz Nvidia CUDA. Nowy akcelerator z rodziny Quadro został specjalnie zoptymalizowany do współpracy z pakietem oprogramowania dla profesjonalistów – Adobe Creative Suite CS4. Według Nvidii, Quadro CX przyspiesza 4-krotnie dekodowanie materiału video w wysokiej rozdzielczości (Full HD). Zostało to potwierdzone w przeprowadzonym w naszym laboratorium teście w programie Adobe Premiere Pro CS4. Test polegał na dekodowaniu materiału wideo o rozdzielczości 1440×1080 pikseli do formatu H.264. Zajęło to 133 sekundy przy wykorzystaniu komputera z procesorem Core 2 Duo taktowanego zegarem 2,66 GHz, natomiast przy użyciu karty Quadro CX tylko 34 sekundy.

Przy tak małych plikach może nie robi wrażenia, ale różnica w czekaniu jednej godziny zamiast czterech bardziej uzmysławia oszczędność straconego czasu na wykonanie tej samej pracy. Taki wzrost wydajności to zaleta technologii Nvidia CUDA, którą wykorzystuje specjalny Plugin do programu Adobe Premiere CS4 – RapiHD, bez niej to bardzo drogie urządzenie pracuje jak „zwykła” karta graficzna.

Co ciekawe dodany do zestawu z Quadro CX program RapiHD współpracuje tylko z tą kartą, w przypadku próby użycia go z kartą Nvidia GeForce wyświetla komunikat o niezgodności. Dokładne wyjaśnienie działania wtyczki RapiHD można zobaczyć na stronie producenta oprogramowania – www.elementaltechnologies.com/how_it_works.php.

Przyspieszenie dekodowania video to najbardziej widoczna ale nie jedyna zaleta wydajności Quadro CX. Karta usprawnia takie czynności jak przesuwanie, powiększanie, obrót dużych obrazów oraz manipulacja obiektami trójwymiarowymi w innych aplikacjach pakietu Adobe CS4. Zaletą urządzenia jest również zastosowanie aż dwóch wyjść DisplayPort, które pozwalają na podłączenie nowoczesnych monitorów o bardzo wysokich rozdzielczościach matryc (do 2560×1600 pikseli). Największa wadą jest niestety wysoka cena urządzenia co podkreśla jego przeznaczenie – nie dla amatorów.

Dane technicznePNY Quadro CX
Układ graficznyNvidia Quadro CX
Zunifikowane procesory graficzne192
Częstotliwość rdzenia602 MHz
Częstotliwość pamięci1600 MHz
Pojemność pamięci1.5 GB GDDR3
Szerokość interfejsu pamięci384 bity
Gwarancja36 miesięcy
Cena
9720 zł
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.