Nawigacje Velocitek – dla żeglarzy i nie tylko

Na polskim rynku debiutują urządzenia amerykańskiej firmy Velocitek - oparte na GPS, przyrządy nawigacyjne szczególnie pomocne dla żeglarzy.

Poza podstawowymi funkcjami przydatnymi „w akcji” takimi jak precyzyjny prędkościomierz czy kompas GPS, Velociteki pozwalają na przegranie danych GPS przez USB do komputera i tworzenie powtórki treningu, regat, wyścigu czy nawet spaceru po górach. Urządzenia te są w stanie przechowywać do 40 godzin zapisu, a specjalne oprogramowanie automatycznie przetwarza je na animowaną powtórkę nałożoną na mapę Virtual Earth – wystarczy kliknąć 'play'. W Polsce dostępne są obecnie dwa urządzenia: SC-1 oraz SpeedPuck.

SC-1

to zaawansowany komputer treningowy zamknięty w wytrzymałej i wodoodpornej obudowie. Urządzenie posiada podstawowe funkcje urządzeń nawigacyjnych: prędkościomierz (z możliwością przywołania rekordowej prędkości, a także średniej z najwyższej prędkości osiągniętej w ciągu 10 sekund), stoper, kompas tradycyjny i kompas GPS, a dzięki funkcji kompasu taktycznego ułatwia rozpoznanie zmian wiatru. Stworzona przez Velocitek funkcja VMG (Velocity Made Good) oblicza prędkość z jaką żaglówka posuwa się w linii prostej do celu, gdy płynąc pod wiatr halsuje. Żeglarzom regatowym przydatna również będzie funkcja podająca dokładną odległość od linii startu.

Po zakończeniu treningu albo regat można przeanalizować ich przebieg. Urządzenie pozwala na zgranie danych GPS do komputera. Z pomocą darmowego programu Control Center można wygenerować i odtworzyć powtórkę – aplikacja nanosi na mapę Virtual Earth pozycję zawodnika i sekunda po sekundzie pokazuje, gdzie w danej chwili znajdował się na mapie, wskazując z jaką prędkością i kursem w danej chwili się poruszał.  Bardziej zaawansowana, płatna aplikacja – SpeedPlay pozwala na zgrywanie danych z kilku urządzeń jednocześnie i automatycznie generuje powtórkę całego wyścigu – na mapę nanosząc pozycję kilku zawodników. Można obserwować jak rozwijała się sytuacja podczas regat, albo analizować jakie błędy popełniali zawodnicy podczas treningu. Cena: 2 195 zł SpeedPuck to prostsze, ale zarazem poręczniejsze urządzenie. To najnowsze dzieło Velociteka, które narodziło się w oparciu o opinię żeglarzy takich, jak mistrz świata w klasie Moth, Rohan Veal. Stwierdzili oni, że najważniejsza jest prostota i podstawowe funkcje: prędkościomierz i kompas. I taki właśnie jest SpeedPuck – do jego obsługi wystarcza jeden przycisk. Na dużym i czytelnym wyświetlaczu pokazuje aktualną prędkość bądź rekord prędkości, a także kurs. Podobnie jak SC-1 zapamiętuje dane GPS i pozwala zgrać je przez USB do komputera. Cena: 1 495 zł.

Więcej informacji na Velocitek.pl.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.