Od redakcji – CHIP 2009/04

Michał Adamczyk, redaktor naczelny
Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Netbook został uznany przez was – czytelników CHIP-a i użytkowników serwisu CHIP.pl – za technologię roku. Już tradycyjnie to właśnie wam pozostawiliśmy decyzję, które urządzenia, programy i serwisy internetowe zasługują na prestiżowe miano CHIP Produkt Roku, będące doskonałą rekomendacją dla osób poszukujących najlepszych produktów. Netbook przebojem wdarł się na rynek – nic dziwnego, bo to komputer przenośny zarówno dla biednego studenta, jak i krezusa. Jeśli zastanawiacie się, czy warto zainteresować się netbookiem, zajrzyjcie do naszej ściągawki na str. 38. Natomiast pełną listę 25 zwycięzców poszczególnych kategorii Produktu Roku 2009 prezentujemy na s26, a wraz z nią listę osób biorących udział w głosowaniu, które wygrały atrakcyjne nagrody.

„Oszczędzanie” to dobre hasło na trudne czasy. Jeszcze podczas ubiegłorocznych targów CeBIT – będących największą wystawą świata IT – epatowanie oszczędzaniem energii w wypadku niektórych producentów wydawało się próbą wykorzystania mody na ekologię. W tym roku nikt już nie ma wątpliwości, że mniejsze zużycie energii i wynikające z tego mniejsze koszty eksploatacji to konieczność, a nie moda. „Zielony sprzęt” nie będzie na szczęście gorszy od pożerającego dużo energii – o nie tylko proekologicznych premierach tegorocznego CeBIT-u przeczytacie na str. 14. Oprócz tego prezentujemy gorące nowości, takie jak np. komórka potrafiąca kręcić filmy HD, z targów telefonii mobilnej w Barcelonie (str. 20).

Postanowiliśmy skrócić czas oczekiwania na Windows 7 do minimum. A właściwie to na naszej płycie umieściliśmy jego… następcę. Zgromadziliśmy narzędzia, dzięki którym już dziś możecie przerobić wasze wysłużone XP czy niezbyt lubianą Vistę na system wyglądający jak Windows 7, a potrafiący nawet więcej! Dzięki kilku naszym trikom tak przerobicie wasz system operacyjny, że trudno będzie go odróżnić od mającej pojawić się dopiero pod koniec roku kolejnej platformy Microsoftu (str. 40).

Dołączane do CHIP-a kupony promocyjne pozwalają taniej kupić sprzęt komputerowy w renomowanych sklepach. Zakupy można zrobić przez Internet, bez wychodzenia z domu czy biura. Jednak wiele osób ma ciągle opory przed korzystaniem z tej bardzo wygodnej formy kupowania. Dlatego przygotowaliśmy zestaw porad, jak bezpiecznie płacić przez Internet (str. 102). Ważnym uzupełnieniem jest nasz test zabezpieczeń i możliwości najnowszych przeglądarek WWW (str. 94) – bo za ich pośrednictwem dokonujemy transakcji.

Włamanie do Pentagonu, przejęcie kontroli nad satelitami, manipulacja systemami giełdowymi – czego to nie potrafią hakerzy (przynajmniej ci z filmów). Choć narzędzia hakerskie służą do niecnych celów, czasami warto się im przyjrzeć. Potrafią bowiem one… rozwiązać wiele problemów z komputerem, z którymi może borykać się każdy z nas. Jak wykorzystać narzędzia hakerów, dowiecie się na str. 110.

PS Ile kosztuje dzisiaj dolar i euro? Kursu złotego nie są w stanie ostatnio przewidzieć ani renomowani ekonomiści, ani wróżki, ani nawet my. Może się więc zdarzyć, że wbrew naszym staraniom podane w numerze ceny odbiegają od sklepowych. Aktualne ceny znajdziecie natomiast w naszych internetowych rankingach produktów pod adresem rankingi.chip.pl.