Panel dotykowy w trójwymiarze

Mitsubishi zaprezentowało prototyp dotykowego panelu, który może wykryć odległość pomiędzy nim, a palcem użytkownika. Ekran mierzy 5,7 cala i oferuje rozdzielczość VGA.

W Tokio, na wystawie Interaction 2009 Mitsubishi przedstawiło 5,7-calowy panel dotykowy o rozdzielczości 640 x 480 pikseli, który potrafi wyczuć odległość między nim, a palcem użytkownika. Panel jest przeznaczony do użytku w urządzeniach mobilnych, w szczególności z interfejsami, które posiadają funkcję mouse-over. Panel jest także w stanie osądzić z jaką prędkością zbliża się palec.

Palec może być wykryty z dystansu dzięki wykorzystaniu technologii przezroczystych elektrod ITO, które są mniej wrażliwe od elektrod miedzianych, ale mogą mieścić się na wierzchu ekranu. Mitsubishi zmieniło metody wykrywania – podczas gdy palec jest daleko od panelu, stan bliskości jest aktywny, ale kiedy palec jest bardzo blisko lub w kontakcie z ekranem, następuje zmiana do stanu kontaktu, a rozdzielczość traktowana jest priorytetowo. Pobór mocy jest identyczny w każdym z tych stanów. Natomiast czas odpowiedzi panelu waha się między 50 ms w stanie bliskości, a 10 ms w stanie kontaktu.

Mitsubishi jeszcze nie ma w planach produkcji seryjnej nowych paneli, jednak już wiadomo, że w pierwszej kolejności będą one używane w produktach japońskiego producenta. Nowy wyświetlacz jest oparty w większości na istniejącym już produkcie, zatem firma nie przewiduje zbytniego wzrostu cen, w stosunku do tradycyjnych paneli.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.