Phishing, pharming i sieci zombie – to czego nie wiesz o swoim komputerze

Kaspersky Lab opublikował w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowy artykuł "Phishing, pharming i sieci zombie - to czego nie wiesz o swoim komputerze" w przystępnej formie.

Tekst autorstwa Macieja Ziarka, niezależnego analityka współpracującego z Kaspersky Lab Polska, w sposób przystępny tłumaczy metody wykorzystywane przez cyberprzestępców do oszukiwania i okradania nas z danych oraz pieniędzy.

Scenariuszy ataków komputerowych czy sieciowych jest tak samo wiele, jak wielka i rozległa jest wiedza i pomysłowość atakującego. Są metody bardziej wyrafinowane i skomplikowane oraz takie, do których wystarczy podstawowa wiedza informatyczna. Autor artykułu skupił się na metodach podrabiania wiadomości, wyłudzania pieniędzy i danych osobowych a także przejmowania i wykorzystywania maszyn niczego nieświadomych użytkowników do atakowania innych komputerów.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

Na Chip.pl również znajdziecie ciekawy artykuł na temat phishingu.

„Phishing to forma wyłudzenia danych użytkownika, takich jak nr konta, identyfikatory używane podczas logowania i hasła. Oczywiście wykraść można wiele więcej informacji, ale najczęściej chodzi o banki, gdyż te przynoszą największe zyski”, mówi Maciej Ziarek, autor artykułu. „Metoda nie jest skomplikowana, narzędzi do przeprowadzenia ataku jest w sieci mnóstwo, tak więc do jej wykorzystania nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. Na szczęście, jak pokazują najnowsze badania, phishing, jest coraz mniej opłacalny, rośnie także wykrywalność sprawców tego typu przestępstw.”

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.