Pierwszy procesor Atom dla multimedialnych telefonów

Platforma Poulsbo integruje grafikę i sterownik wejścia/wyjścia i wraz z nowymi procesorami Atom skierowana będzie do nowego rodzaju urządzeń - "media phones".

Intel ujawnia serię procesorów Atom Z500, które jako pierwsze z linii skierowane są do bardzo małych urządzeń. Wraz z nimi przedstawiono nowy, mniejszy układ o nazwie kodowej Poulsbo, który integruje zarówno grafikę, jak i zwykły sterownik wejścia/wyjścia. Nowy design jest najbardziej energooszczędnym układem Intela, zaś zaprojektowany został do pracy w obudowach, gdzie wentylatory nie są brane pod uwagę, nawet jeśli temperatury osiągają poziom 70 stopni Celsjusza. Prostsza wersja procesora Atom pobiera zaledwie 2W mocy, natomiast kompletny system ma pobierać mniej, niż 5W mocy, w zależności od wykorzystanych komponentów.

Intel uważa, że procesory z nowej serii Z5xx można wykorzystać w nowej klasie urządzeń, która miałaby się nazywać „media phones”. To telefony, nieznacznie większe od smartfonów, które mogłyby zatrzeć granicę właśnie między smartfonami, a większymi urządzeniami, jak MID-ami, czy netbookami.

Prekursor miałby być wyposażony w jeden z nowych procesorów, 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci flash, 8,9-calowy ekran dotykowy, pięć portów USB, port Ethernet oraz złącze HDMI. Dzięki temu dostalibyśmy możliwość oglądania filmików na YouTube, a także wykonywania połączeń w sieci GSM, jak również technologii VoIP.

Nowa linia składa się z pięciu procesorów. Modele Z510 i Z510P pracują z częstotliwością 1,1 GHz, korzystają z magistrali systemowej z taktowaniem 400 MHz i posiadają 512 KB podręcznej pamięci L2 cache. Ten pierwszy, pobierający 2W mocy, zmieszczono na powierzchni 13 x 14 mm, natomiast literka P oznacza większe opakowanie o wymiarach 22 x 22 mm oraz większy pobór mocy, który wzrośnie do 2,2W.

Model Z520 również pobiera 2,2W mocy, jednak pracuje z częstotliwością 1,3 GHz i korzysta z magistrali z zegarem 533 MHz. Dwa ostatnie modele – Z530 i Z530P – osiągają częstotliwość pracy 1,6 GHz i dostępne będą w takich samych wariantach jak procesory Z510.

Intel spodziewa się pierwszych urządzeń opartych na nowych procesorach na wiosnę, jednak nie przedstawił żadnych potencjalnych klientów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.