Polak wśród zwycięzców konkursu Orkiestry Symfonicznej YouTube

Orkiestra Symfoniczna YouTube spotka się w Nowym Jorku i 15 kwietnia 2009 wystąpi w Carnegie Hall. W tym gronie znajdzie się również finalista z Polski.

Ogłoszono skład Orkiestry Symfonicznej YouTube – pierwszej na świecie orkiestry stworzonej dzięki przesłuchaniom konkursowym online. W tym gronie znajdzie się również muzyk z Polski, Paweł Czarny. Wspólnie z innymi muzykami z trzydziestu krajów pojedzie do Nowego Jorku, aby wziąć udział w trzydniowym spotkaniu poświęconym muzyce klasycznej, trwającym od 12 do 15 kwietnia. Zwieńczeniem spotkania będzie wielki koncert w Carnegie Hall w Nowym Jorku pod batutą światowej sławy dyrygenta, dyrektora muzycznego San Francisco Symphony, Michaela Tilsona Thomasa.

Międzynarodowa społeczność YouTube i Michael Tilson Thomas spośród dwustu finalistów wybrali grupę dziewięćdziesięciu muzyków grających na dwudziestu sześciu instrumentach. Od dnia, w którym ogłoszono tę inicjatywę w grudniu 2008 roku, kanał Orkiestry Symfonicznej YouTube odwiedzono ponad trzynaście milionów razy, a widzowie pochodzili z ponad dwustu różnych krajów. Zgłoszono ponad trzy tysiące nagrań wideo nadesłanych przez muzyków z całego świata – od Azerbejdżanu po Wenezuelę. Wśród uczestników znaleźli się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, muzycy w różnym wieku, grający na najróżniejszych instrumentach, reprezentujący ponad siedemdziesiąt krajów z sześciu kontynentów.

Po przeprowadzeniu wstępnej selekcji przez muzyków z m.in.  Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Berlińskiej, Orkiestry Symfonicznej San Francisco, Filharmonii w Hong Kongu, Orkiestry Symfonicznej w Sydney, Filharmonii Nowojorskiej, wybrano dwustu finalistów, których nagrania przedstawiono 14 lutego 2009 na kanale Orkiestry Symfonicznej YouTube. Wiek finalistów wahał się od 15 do 55 lat. Następnie przedstawiciele społeczność YouTube oddawali głosy na swoich faworytów, a Michael Tilson Thomas, Doradca Artystyczny i Dyrygent, dokonał przeglądu nagrań finalistów, tworząc orkiestrę, która wystąpi 15 kwietnia 2009 w Carnegie Hall.

Paweł Czarny, jedyny Polak, który zagra w Orkiestrze Symfonicznej You Tube powiedział:- Naprawdę nie spodziewałem się, że moje nagranie, przygotowane w zwykłej, szkolnej sali, pozwoli mi wystąpić na słynnej scenie Carnegie Hall. Wiadomość o tym, że pojadę do Nowego Jorku pracować z takimi sławami jak Tan Dun, oraz że wystąpię wspólnie z muzykami z całego świata, spowodowała, że kompletnie nie pamiętam pierwszych kilku minut po otrzymaniu informacji o wygranej. A to wszystko stało się głównie dzięki wsparciu mojej dziewczyny, rodziców, mojej pani profesor od altówki w szkole muzycznej w Krakowie i internautów, którzy zdecydowali się na mnie zagłosować – cieszył się nasz rodak.

Paweł Czarny – nagranie zgłoszeniowe

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.