Przydziały sieciowe pomiędzy Windows Vista i XP działają tylko w jedną stronę

Mamy notebooka bez optycznego napędu z zainstalowanym Windows XP. Chcemy za pośrednictwem sieci uzyskać dostęp do napędów naszego komputera z Vistą. Chociaż Windows Vista ma pełny dostęp do folderów systemu XP, w odwrotną stronę nic, niestety, już nie działa.

Windows Vista jest dosyć samolubny, gdy chodzi o dostęp z zewnątrz. Wielu użytkowników skonfigurowało swój system bez nadania hasła. Właśnie to jest źródłem problemu: nie wystarczy pod XP i Vistą utworzyć tego samego użytkownika – muszą to być konta zabezpieczone hasłem. Niestety, nie mamy żadnej alternatywy.

Dlatego najpierw przechodzimy do okna konfiguracji kont użytkowników naszego komputera z Windows XP i nadajemy domyślnemu użytkownikowi hasło. Następnie temu samemu użytkownikowi w systemie Vista nadajemy to samo hasło.

Teraz udostępnianie folderów jest dziecinnie proste: zwróćmy uwagę, aby udostępniane pod Vistą foldery były przydzielane przez użytkownika z prawami administratora. Uprawnienia dotyczące dostępu do napędu lub folderu ustalamy w następujący sposób: klikamy prawym przyciskiem myszy udostępniany napęd, wybieramy opcję »Udostępnianie«, po czym klikamy przycisk »Udostępnianie zaawansowane« i udostępniamy folder. W kolejnym kroku klikamy przycisk »Uprawnienia«. Dzięki temu ustalimy, którzy użytkownicy uzyskają dostęp do tego napędu. Aktywujemy pełną kontrolę dla dowolnego użytkownika (»Wszyscy«) – to jest zresztą domyślne ustawienie. O ile w przypadku napędu DVD jest to rozsądne, o tyle w przypadku dysku twardego sensowniejsze wydaje się udostępnienie folderów jedynie wybranym użytkownikom, gdyż na dysku przeważnie są przechowywane poufne dane. W tym wypadku usuwamy wpis »Wszyscy« z listy uprawnionych użytkowników i wpisujemy nazwy użytkowników, którzy w przyszłości mają mieć dostęp do napędu. Ustawienia sprawdzimy, klikając przycisk »Sprawdź nazwy«, a następnie »OK«. Na koniec przyznajemy uprawnienia (przeważnie »Pełna kontrola«). Od teraz nasz notebook z Windows XP będzie w stanie uzyskać dostęp do dysków twardych oraz DVD naszego komputera z Vistą na pokładzie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.