Gdy próbowaliśmy zainstalować system na byłej macierzy RAID, Vista przestała rozpoznawać jakiekolwiek dyski twarde.

Vista nie rozpoznaje dysku twardego

Maciej G. jest właścicielem wydajnego komputera z nowoczesną płytą główną Asus P5Q3 Deluxe oraz dwoma dyskami twardymi. Po kilku tygodniach użytkowania pan Maciek uznał, że jeden dysk twardy w pełni mu wystarczy – i drugi dysk podarował synowi. Aby po wymontowaniu dysku wszystko działało prawidłowo, postanowił na nowo zainstalować Vistę. Jednak podczas instalacji Vista nie odnajduje żadnego dysku twardego, mimo że pozostawiony dysk jest widoczny w BIOS-ie.

Szybki test w naszym laboratorium potwierdził, że dysk jest rozpoznawany w BIOS-ie prawidłowo, a wszystkie ustawienia dotyczące pamięci masowych mają tryb maksymalnej kompatybilności. Pozostawiony dysk twardy działa nawet w trybie kompatybilności IDE, w związku z czym powinien zostać rozpoznany przez płytę instalacyjną Visty, nawet gdy nie są zainstalowane dodatkowe sterowniki. Również zmiana trybu na szybki AHCI, łącznie z instalacją wszystkich możliwych sterowników, nie rozwiązuje problemu – dysk wciąż pozostaje dla Visty niewidoczny. Uruchamiamy, więc na komputerze instalator Windows XP. Windows XP rozpoznaje dysk, jednak podczas wyboru dysków wyświetlana jest partycja o rozmiarze znacznie przekraczającym pojemność znajdującego się w pececie dysku twardego.

W kupionym komputerze oba dyski twarde zostały połączone w szybką macierz RAID 0. Jedyna istniejąca partycja obejmowała więc pojemność obu dysków twardych. Choć jeden dysk został wymontowany, tablica partycji pozostała niezmieniona. Vista nie potrafi sobie poradzić z nieprawidłową tablicą partycji i odmawia jakiejkolwiek współpracy. Po postawieniu diagnozy znalezienie rozwiązania nie było trudne. W instalatorze Windows XP usuwamy wszystkie partycje. Po ponownym uruchomieniu płyta instalacyjna Visty rozpoznaje dysk twardy i system daje się bezproblemowo zainstalować.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.