2 miliony komputerów zainfekowanych trojanem Hexzone

Hexzone w wachlarzu swoich możliwości posiada m.in. umiejętność rejestrowania znaków wprowadzanych za pośrednictwem klawiatury podczas logowania się do konta w banku internetowym.

Hexzone to koń trojański, który po przedostaniu się na komputer użytkownika przejmuje nad nim pełną kontrolę i przekierowuje maszynę za pośrednictwem protokołu HTTP do serwera, gdzie przekazywane są dalsze instrukcje działania – ostrzega firma ESET. W ten sposób zainfekowany komputer może posłużyć twórcy Hexzone do wykonania dowolnej operacji: od rozsyłania spamu, zainicjowania ataku DoS, przez działanie jako keylogger rejestrujący znaki wprowadzane za pośrednictwem klawiatury, aż po pobranie i instalację kolejnych wrogich aplikacji.

Według specjalistów branży bezpieczeństwa IT koń trojański Hexzone zainfekował już 1,9 mln stacji roboczych na całym świecie, tworząc tym samym pokaźnych rozmiarów sieć botnet – grupę komputerów połączonych ze sobą za pośrednictwem Internetu i potrafiących bez wiedzy użytkownika wykonywać polecenia twórców złośliwego oprogramowania. Samo zagrożenie jest dystrybuowane z serwera znajdującego się na terenie Wielkiej Brytanii, a instrukcje działania Hexzone pobiera z kolejnego serwera zlokalizowanego również w Wielkiej Brytanii. Oba serwery korzystają z domen zarejestrowanych w Rosji.

Przed Hexzone ostrzegł już w swoim serwisie internetowym znany amerykański dziennik USA Today. Byron Acohido z USA Today w blogu na http://blogs.usatoday.com/technologylive/2009/04/hackers-infect-19-million-pcs-.html szczegółowo opisał działanie trojana Hexzone oraz opublikował listę producentów rozwiązań antywirusowych, których programy chronią przed tym zagrożeniem.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.