Panda Security opracowała szczepionkę Panda USB Vaccine

Bezpłatne narzędzie do blokowania zagrożeń na dyskach USB

Panda USB Vaccine

Według danych z laboratorium Panda Security coraz więcej złośliwych kodów, takich jak np. niebezpieczny robak Conficker, rozprzestrzenia się za pomocą dysków i urządzeń przenośnych, m.in. memory sticks, odtwarzaczy MP3 czy aparatów cyfrowych. Zwykle cały proces przebiega następująco: system Windows wykorzystuje plik Autorun.inf, znajdujący się na danym urządzeniu, do sprawdzenia, jaką akcję wykonać po podłączeniu go do komputera. Plik ten sugeruje możliwość określenia programu do otwarcia części lub całości danych zawartych na dysku po podłączeniu go do komputera. Przestępcy internetowi wykorzystują właśnie tę funkcję do rozprzestrzeniania wirusów. Poprzez modyfikację pliku Autorun.inf złośliwy kod umieszczony na dysku zewnętrznym zostaje automatycznie uruchomiony po podłączeniu go do komputera, co z kolei powoduje natychmiastowe zainfekowanie systemu.

Aby rozwiązać ten problem, firma Panda Security opracowała szczepionkę Panda USB Vaccine. Jest to bezpłatne rozwiązanie, które pozwala użytkownikowi zablokować funkcję AutoRun zarówno na swoim komputerze, jak również na dyskach USB i innych urządzeniach.

Bezpłatne rozwiązanie Panda USB Vaccine można pobrać ze strony: http://www.pandasecurity.com/homeusers/downloads/usbvaccine/.