4 maja rozpoczynają się pierwsze egzaminy maturalne

Czego szukają maturzyści w Internecie?

Wzmożony ruch pomiędzy wirtualnymi regałami z brykami i maturalnymi przewodnikami to jasny znak, że to już ostatnia prosta dla maturalnych przygotowań.

Pierwszy egzamin maturalny rozpoczyna się już 4 maja, więc czasu do przygotowań pozostało niewiele. Internetowa porównywarka cen Nokaut.pl, na podstawie wyszukiwań i wejść na strony prezentujące materiały do poszczególnych przedmiotów maturalnych, sporządziła zestawienie najchętniej poszukiwanych przez maturzystów materiałów i pomocy naukowych. Analizie poddano dane od początku marca tj. od momentu najintensywniejszych przygotowań do egzaminu dojrzałości.

– W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba osób szukających materiałów do matur. Już od grudnia 2008 roku do marca rosła liczba użytkowników poszukujących książek ułatwiających zdanie tegorocznej matury. Przygotowania rozpoczęte z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem świadczą o tym, że maturzyści nie odkładali niczego na ostatnią chwilę i od dawna szykują się do egzaminu dojrzałości – mówi Tomasz Maj, menedżer ds. e-commerce w Nokaut.pl.

Z informacji zgromadzonych przez porównywarkę wynika, że  tegoroczni maturzyści w Internecie najczęściej szukali materiałów, które mają im zapewnić dobre wyniki na egzaminie z geografii. Duże zainteresowanie książkami do tego przedmiotu nie powinno dziwić. Od wprowadzenia nowej matury geografia jest najczęściej wybierana jako przedmiot obowiązkowy, gdyż wielu zdających uważa ją za przedmiot łatwiejszy od pozostałych.

Na kolejnej pozycji znalazł się język angielski, który w 2008 roku wybrało aż 80% zdających. Jasna formuła testu z angielskiego sprawia, że stosunkowo łatwo się do niego przygotować przy pomocy książek dostępnych na rynku. Dopiero za językiem angielskim pod względem najczęściej oglądanych wyników wyszukiwania znalazły się materiały przygotowujące do języka polskiego. Jak co roku królowały streszczenia i opracowania szkolnych lektur, oprócz nich sporą popularnością cieszyły się zestawy ćwiczeń i testy na czytanie ze zrozumieniem.

Bardzo wysoko, bo tuż za językiem polskim uplasowała się matematyka. Testy i zadania z tego przedmiotu wyszukuje więcej użytkowników Nokaut.pl niż rok temu, co może oznaczać, że relatywnie trudny w opinii ubiegłorocznych maturzystów egzamin wzmógł tegoroczną czujność osób wybierających studia techniczne. Na piątym miejscu znalazł się WOS, który wraz z geografią był w ubiegłych latach przedmiotem najczęściej wybieranym na maturze. Wiedza o społeczeństwie, traktowana jest jako przedmiot łatwy do zdania, dlatego w porównaniu do liczby chętnych, stosunkowo mało osób poszukuje w Internecie materiałów przygotowujących do tego przedmiotu.

Podobna ilość internautów interesuje się podręcznikami do biologii, przy czym przedmiot ten zdaje znacznie mniej osób niż WOS, więc szósta pozycja w tym przypadku wskazuje, że chętni do zdawania biologii, bardzo intensywnie pracują nad dobrym wynikiem na majowym egzaminie. Popularność materiałów do biologii można wytłumaczyć tym, że jest ona przepustką na studia medyczne i biotechnologiczne, na które dostają się tylko uczniowie z najlepszymi wynikami.

Wciąż z małym zainteresowaniem spotykają się przedmioty ścisłe, chociaż w porównaniu do liczby zdających, książki do fizyki czy chemii cieszą się dużym wzięciem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.