Elektroniczne karty studenckie zaczęto wprowadzać w Polsce na szeroką skalę pod koniec 2007 roku

Elektroniczne legitymacje studenckie – za czy przeciw?

Gemalto

Pięciuset studentów z pięciu największych ośrodków akademickich w Polsce (Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia) wzięło udział w badaniu zleconym przez firmę Gemalto. Ocenili oni dotychczasowe wdrożenie nowego systemu identyfikacji tożsamości studenckiej oraz wskazali funkcje i obszary, w jakich chcieliby wykorzystywać w przyszłości elektroniczną kartę studencką.

1,1 miliona polskich studentów, na co dzień wykorzystuje karty elektroniczne produkcji Gemalto. Elektroniczna legitymacja to nie tylko dokument potwierdzający studencką tożsamość, ale również wielofunkcyjna karta otwierająca drzwi uczelnianych stołówek, akademików, pracowni i laboratoriów, bilet komunikacji miejskiej czy elektroniczna portmonetka.

Studenckie karty elektroniczne o wiele trudniej podrobić niż ich papierowe odpowiedniki. Blankiet legitymacji wyposażony jest w szereg zaawansowanych i skutecznych rozwiązań ochronnych. Są to zarówno zabezpieczenia elektroniczne (2 mikroprocesory: procesor stykowy oraz bezstykowy), jak i wizualne (mikrodruki), nanoszone na etapie produkcji.

Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOB pokazują, że studenci polubili elektroniczne legitymacje studenckie – 80% jest zadowolonych z ich użytkowania. W opinii studentów jest to wygodna, funkcjonalna i przy okazji atrakcyjna wizualnie forma identyfikacji tożsamości studenckiej. Największą zaletą elektronicznej legitymacji studenckiej jest wygoda jej użytkowania i małe rozmiary (50% spontanicznych odpowiedzi).

Legitymacja w formie karty elektronicznej, sprawia, że możliwe jest dodawanie kolejnych przydanych aplikacji. Obecnie, studenci spośród dodatkowych dostępnych na karcie funkcji korzystają głównie z karty wstępu do obiektów studenckich – akademików, bibliotek, basenów (70%) oraz biletu komunikacji miejskiej (43%).

Co trzeci student byłby zainteresowany zwiększeniem dostępnych obecnie na karcie funkcji. Spośród spontanicznie wymienianych funkcji studenci najbardziej są zainteresowani: kartą płatniczą, kredytową, elektronicznym indeksem oraz kartą rabatową do sklepów i kawiarni. Z listy wspomaganej najbardziej pożądane przez studentów aplikacje to: zdalny dostęp do wyników egzaminów, planów zajęć, bilet do kina/teatru, na samolot oraz bilet wstępu na imprezy masowe.

Karty elektroniczne to naturalny kierunek, w jakim będą się rozwijały systemy identyfikacji tożsamości. Elektroniczna legitymacja studencka to proste, funkcjonalne i korzystne rozwiązanie dla studentów, jak i dla władz uczelni. Potwierdzeniem tej opinii są wyniki przedstawionego badania oraz liczba 6 milionów kart dostarczonych przez firmę Gemalto na uczelnie w Ameryce Łacińskiej, Maroko, Portugalii, Serbii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech.