Inteligentne narzędzia do obróbki zdjęć

Jeśli skorzystasz z najnowszych, inteligentnych narzędzi do edycji zdjęć, zarządzanie nimi lub prezentacja stanie się świetną zabawą. CHIP oferuje takie narzędzia i pokazuje, jak z nich korzystać.

Nie, te programy nie porozmawiają z tobą ani nie podejmą za ciebie żadnych ważnych decyzji życiowych, niemniej okażą się świetnymi pomocnikami, gdy zechcesz edytować zdjęcia lub przygotować z nich niezapomniany pokaz. Nie będziesz musiał się zastanawiać, gdzie w komputerze przechowywane są poszczególne zdjęcia zgrane z aparatu. Możesz także oszczędzić sobie żmudnego wyszukiwania portretu bratanka lub pracochłonnego odnajdywania duplikatów zdjęć. Na naszej płycie umieściliśmy doskonałe programy, które zdecydowanie ułatwią ci różne prace związane ze zdjęciami.

Ponieważ nową wersję programu Picasa wyróżnia rozpoznawanie twarzy i funkcja inteligentnego sortowania, to właśnie na jej przykładzie pokażemy ci, jak optymalizować zdjęcia, przygotować modną prezentację, internetową galerię lub album na płycie CD.

Sortowanie i porządkowanie

Uruchomiona pierwszy raz Picasa rozpocznie pracę od analizy wszystkich odnalezionych na twoim komputerze plików graficznych. Chwilę to zajmie, ale potem – dzięki raz uporządkowanym plikom – będziesz zaczynać pracę bez zbędnej zwłoki.

FOLDERY I ALBUMY

W menu »Foldery« zauważysz, że wszystkie zdjęcia zostały poindeksowane. Jeśli tylko utworzysz nowy folder ze zdjęciami, oprogramowanie wykryje go i doda do wcześniej uporządkowanego zbioru. Inna możliwość porządkowania: utwórz nowy album i za pomocą metody przeciągnij i upuść przenieś doń zdjęcia. Następnie posortuj je chronologicznie, alfabetycznie lub według wielkości plików, w czym pomoże ci funkcja »Opcje widoku«.

PORTRETY

Nową funkcją oferowaną w Picasa 3 jest rozpoznanie twarzy. Jedno kliknięcie wystarczy, by aplikacja wyszukała wszystkie zdjęcia, na których ludzie spoglądają w obiektyw aparatu fotograficznego. Mechanizm zawodzi tylko wtedy, gdy portretowana osoba nosi okulary przeciwsłoneczne.

GWIAZDKI

Picasa ma również praktyczną funkcję służącą do szybkiego zaznaczania ulubionych fotografii. Po prostu zaznaczasz wybrane fotografie za pomocą przycisku z symbolem gwiazdki, a one automatycznie tworzą wirtualny album oznaczonych w ten sposób zdjęć. Gdybyś chciał zmienić swój wybór, jednym kliknięciem usuń gwiazdkę.

TAGI

Tagi są mało cenione przez użytkowników, ale znacznie ułatwiają uporządkowanie zdjęć, gdyż można je przypisać do pojedynczych obrazów. Naciśnij odpowiedni przycisk i wstaw słowo kluczowe, które według ciebie najlepiej opisuje dane zdjęcie, np. „wakacje” albo „wenecja”. Picasa podpowiada użytkownikom etykiety i pamięta przypisane słowa kluczowe. Korzystając z pola wyszukiwania, uzyskasz dostęp do tych zdjęć, które nie zostały opatrzone słowami kluczowymi.

Przetwarzanie i ulepszanie

Nie potrzebujesz skomplikowanych programów do obróbki zdjęć, jeśli chcesz dokonać drobnych korekt, np. poprawić kolor, przyciąć fotografię lub skorzystać z filtrów graficznych. Picasa oferuje narzędzia, które pozwolą zrobić ci to wszystko za pomocą dosłownie kilku kliknięć, i to z doskonałym rezultatem. Ponadto wszystkie zmiany możesz cofnąć w każdej chwili. Jeśli zapamiętasz zdjęcie, oryginał pozostanie nietknięty, gdyż Picasa tworzy kopie.

KOREKCJE PODSTAWOWE

Znajdziesz tu podstawowe narzędzia, m.in. »Przytnij«, służące do kadrowania; »Wyprostuj«, za pomocą którego obrócisz zdjęcie; czy też »Czerwone oczy«, dzięki któremu usuniesz czerwony odcień oczu, pojawiający się w wyniku użycia lampy błyskowej. Na zdjęciu możesz umieścić również tekst. Warto również wspomnieć o narzędziu »Retuszuj«. Za jego pomocą pozbędziesz się małych skaz ze zdjęcia, np. powstałych w wyniku zabrudzeń matrycy, lub usuniesz z twarzy brzydki pryszcz. Wybierz nieładny fragment i kliknij na inny punkt na obrazie, który chciałbyś skopiować w jego miejsce. Narzędzie działa podobnie jak znany z Photoshopa stempel. Po nabraniu wprawy możesz przy jego pomocy ulepszyć całkiem spore fragmenty fotografii. Godny polecenia jest filtr »Szczęśliwy traf« –  dzięki niemu jednym kliknięciem automatycznie poprawisz kolorystykę i naświetlenie zdjęcia.

DOSTRAJANIE

Tu znajdziesz praktyczne narzędzia do rozjaśniania zdjęć. Możesz rozjaśnić całe zdjęcie (opcja »Wypełnienie światłem«). Funkcje »Najjaśniejsze miejsca« oraz »Cienie« przypominają narzędzie »Cienie/Światła«, doskonale znane z Photoshopa. Korzystając z nich, selektywnie rozjaśnisz tylko ciemne obszary, nie zmieniając fragmentów naświetlonych poprawnie. W ten sposób można uratować zdjęcia, które wydawały się beznadziejne. Podpowiedź: jeśli nie wiesz, jak to zrobić, użyj opcji »Korekcja światła jednym kliknięciem«, a narzędzie samo zaproponuje zmiany.

Prezentowanie i publikowanie zdjęć

Niektórzy chętnie publicznie pokazują swoje małe dzieła sztuki – Picasa ułatwia to zadanie, oferując odpowiednie, a na dodatek proste w obsłudze narzędzia.

PRZEGLĄDARKA ZDJĘĆ

Nowością jest przeglądarka, która może integrować się z Eksploratorem Windows. Dzięki temu po otwarciu zdjęcia powiększysz je lub uruchomisz jako pokaz slajdów. Jednym kliknięciem rozpoczniesz też proces edycji zdjęcia w Picasie.

Osobom chcącym umieścić zdjęcia w Internecie Picasa oferuje usługę „Web Albums”, w ramach serwisu Google, oraz 1 GB miejsca na prezentację. Jeśli chcesz pokazać zdjęcia znajomym, kliknij przycisk »Udostępnij«. Otworzy się okno, w którym stworzysz album online lub zaimportujesz zdjęcia do albumu już istniejącego. Określ, czy zdjęcia mają być zmniejszone, czy też ich rozmiar ma zostać niezmieniony, oraz zdecyduj, czy mają być widoczne dla wszystkich, czy też tylko dla ciebie.

PORADA

Zsynchronizuj swój album online z albumami na dysku lokalnym – służy do tego przycisk »Synchronizuj z Internetem«. Jest to przydatna opcja, jeśli online dodajesz zdjęciom opisy.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.