Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Internet z przepustowością 100 Mbps w polskich sieciach kablowych?

Być może już niedługo w ofercie największych sieci kablowych w Polsce pojawi się superszybki Internet z przepustowością nawet powyżej 100 Mbps, dzięki standardowi DOCSIS 3.0.

W Polsce testowany jest standard transmisji danych DOCSIS 3.0, dzięki któremu w ciągu najbliższego roku największe sieci kablowe – UPC, Multimedia, Vectra i inne – będą mogły wprowadzić łącza internetowe z przepustowością ponad 100 Mbps.

„Obecnie z powodzeniem wdrożyliśmy system testowy. Wyniki testu pozwalają nam potwierdzić, że jesteśmy gotowi do komercyjnego świadczenia usług w oparciu o DOCSIS 3.0. Oczywiście pełne wdrożenie standardu nie jest jeszcze zaplanowane – wymusi je sytuacja rynkowa w reakcji na zapotrzebowanie klientów na wysokie przepływności. Jednak technicznie jesteśmy gotowi na wprowadzenie tego standardu we wszystkich większych miejscowościach, w których VECTRA posiada swoje sieci kablowe” – mówi Bartłomiej Irzyński, dyrektor departamentu techniki Grupy Vectra.

Czym jest standard DOCSIS 3.0?

Tłumaczy Marcin Ułasik z firmy VECTOR – Jest kolejną wersją funkcjonującego w sieciach kablowych standardu systemów szybkiej transmisji danych (Data Over Cable System Interface Specification). W porównaniu z poprzednimi wersjami standard DOCSIS 3.0 umożliwia:

  • elastyczną konfigurację systemu uwzględniającą zmiany w ruchu sieciowym i zapotrzebowanie abonentów
  • skorzystanie z najnowszych technologii układów scalonych dostępnych na rynku w celu obniżenia kosztów systemu
  • znaczące zwiększenie maksymalnej przepływności możliwej do zaoferowania abonentowi

Oczywiście należy pamiętać, że owy standard nie jest jeszcze w pełni dopracowany, jednak polscy dostawcy Internetu zapewniają, że już w przyszłym roku możliwe będzie uzyskanie prędkości pobierania 160 Mbps i wysyłania danych 120 Mbps.

0
Źródło: PasjaGSM.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.