Obudowa tytanowa jest pokryta specjalną powłoką, która chroni kamerę przed porysowaniem

Malutka kamera o dużych możliwościach

Sony HD Handycam TG7VE

Podobnie jak w poprzednim modelu TG3E, mocna obudowa tytanowa jest pokryta specjalną powłoką, która chroni kamerę przed porysowaniem w codziennym użytkowaniu. 16 GB wewnętrznej pamięci wystarcza na zapis do 6 godzin (w przybliżeniu) filmu Full HD oraz stereofonicznego dźwięku. Aby filmować jeszcze dłużej, należy umieścić w kamerze oferowaną oddzielnie kartę Memory Stick.

Obieżyświatów ucieszy wiadomość, że kieszonkowa kamera TG7VE zapamiętuje, z jakiego zakątka świata pochodzą utrwalone na filmie chwile. Jest wyposażona w odbiornik GPS, który rejestruje trasę podróży. Po zakończeniu zdjęć można wyświetlić na ekranie LCD mapę z indeksem miejsc, w których zostały nakręcone poszczególne ujęcia. Podróż można także ponownie prześledzić po powrocie do domu na mapach elektronicznych wyświetlanych na komputerze przez program Picture Motion Browser.

Ograniczony do minimum zestaw elementów sterujących filmowaniem ułatwia użytkowanie. Aby rejestrować materiał wideo, wystarczy nacisnąć przycisk rozpoczynania a potem kończenia nagrania. Po naciśnięciu kciukiem sąsiedniego przycisku PHOTO kamera będzie gotowa do wykonywania 4-megapikselowych fotografii. Brak pokręteł trybu oznacza, że nie można się pomylić. W uzyskaniu wyraźnych, właściwie naświetlonych portretów na filmach i fotografiach pomaga funkcja zaawansowanego rozpoznawania twarzy. Funkcja wykrywania uśmiechu automatycznie uwiecznia na zdjęciach szczery uśmiech od ucha do ucha. Może także działać automatycznie w czasie filmowania, bez potrzeby przełączania między trybami.

2,7-calowy, dotykowy ekran LCD o dużej rozdzielczości ma teraz nową, „opływową” stylistykę, a dzięki uproszczonemu systemowi menu jest również łatwy w użyciu. Zasilanie włącza się od razu po otwarciu ekranu, a czas uruchamiania z trybu czuwania jest krótszy niż poprzednim modelu. Nowa kamera jest również bardziej energooszczędna, a w trybie czuwania niemal nie zużywa energii.

Po zakończeniu filmowania kamera TG7VE oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości wykorzystania materiału. Funkcja odtwarzania głównych scen automatycznie przygotowuje „minifilmy”, nie wymagając od użytkownika wiedzy o montażu. Wystarczy dotknąć ikony na ekranie LCD: urządzenie automatycznie wybierze ujęcia spośród nagranych filmów i zdjęć, po czym zmontuje je w całość, pozwalając na wybór podkładu dźwiękowego i atrakcyjnych przejść między scenami.

Po podłączeniu kamery TG7VE do komputera wystarczy parę kliknięć myszką, by wybrane ujęcia znalazły się na serwisach www. Łatwy w użyciu, dostarczony program Picture Motion Browser umożliwia zarządzanie filmami i fotografiami przy użyciu unikatowego widoku kalendarza. Pozwala też w prosty, zautomatyzowany sposób przesyłać je do popularnych serwisów, takich jak YouTube, Facebook, Flickr i Daily Motion.

Firma Sony oferuje ponadto szereg dodatkowych akcesoriów. Należy do nich nasadka szerokokątna VCL-HGE07TB, którą bez kłopotu nakłada się na obiektyw kamery. Ten konwerter zmniejsza ogniskową obiektywu do 30 mm, pozwalając na filmowanie szerszych panoram, ciasnych wnętrz. Do nabycia jest również szereg toreb i osłon, takich jak LCM-TGA, przeznaczona specjalnie do modelu TG7VE, czy LCS-TGB. Podróżnikom przyda się specjalna torba z przegródkami LCS-STA, z miejscem na kamerę TG7VE oraz oferowane oddzielnie akcesoria: zapasowy akumulator, ładowarkę podróżną (BC-TRP) i przewody.

Kamera HDR-TG7VE będzie dostępna od maja br w cenie ok. 4 000 zł.