Wyprodukowanie najnowszego modelu iPoda Shuffle kosztuje 22 dolary

Minimalistyczny iPod z 70-procentową marżą

Nowy iPod Shuffle, który wzbudził nieco kontrowersji z uwagi na brak przycisków, czy też przywiązanie do jednego modelu słuchawek, jest sprzedawany z 70-procentową marżą.

iPod Shuffle to idealny sprzęt dla absolutnego minimalisty. Sęk w tym, że proste urządzenia zazwyczaj są o wiele tańsze od swoich lepiej wyposażonych odpowiedników. Tymczasem za nowego grajka od Apple’a zapłacimy w USA, czyli bez narzutu importowego, 79 dolarów (ok. 260 zł). Czyżby więc nowy odtwarzacz krył w sobie części najwyższej klasy? Nic bardziej mylnego! Wyprodukowanie najnowszego modelu iPoda Shuffle kosztuje 22 dolary, jak donosi BusinessWeek. Oznacza to, że marża Apple’a wynosi dodatkowe 60 dolarów (200 zł), co stanowi 70% ceny.

Najdroższym komponentem Shuffle’a jest jego jednostka centralna, która odpowiada za odtwarzanie muzyki i interfejs – kosztuje 5,98 dolara. – To w sumie warta 6 dolarów pamięć flash i bateria, urządzenie jest bardzo proste i malutkie – komentuje firma iSuppli, która specjalizuje się w rozbieraniu sprzętu na kawałki i szacowaniu jego kosztów. Doliczając do odtwarzacza koszty słuchawek i opakowania, wartość całego sprzedawanego produktu wynosi 21,77 dolara. Tym samym Apple pobił rekordową, 50-procentową marżę w momencie premiery iPoda touch, kiedy to sprzedawano za 299 dolarów sprzęt, którego koszta wynoszą 147 dolarów.

Źródło: Businessweek
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.