Nowe możliwości dostępne w Google App Engine

Nowe funkcje, jakie posiada uaktualniona wersja Google App Engine, to m.in.:

  • Obsługa Cron. Programiści chcą uruchamiać zadania w regularnych odstępach czasu, bez pracochłonnego monitorowania i poprawiania kodu. Od dziś programiści App Engine mogą planować automatyczne wykonywanie zadań za pomocą usługi cron.
  • Import i eksport baz danych. Programiści potrzebują swobody przenoszenia danych zgodnie z potrzebami biznesowymi. Od dziś programiści mogą przenosić gigabajty danych do App Engine z wykorzystaniem nowego narzędzia do importowania. Funkcje eksportowania danych będą dostępne w przyszłym miesiącu.
  • Dostęp do danych za zaporą sieciową. Programiści korporacyjni potrzebują zarówno bezpieczeństwa danych zapewnianego przez zaporę sieciową, jak i łatwości wdrażania oferowanej przez aplikacje WWW, ale programy działające w internetowej “chmurze” zwykle nie mogą uzyskać dostępu do lokalnych magazynów danych. Aby rozwiązać ten problem, Google wprowadza narzędzie Secure Data Connector, które zapewnia centralnie zarządzany dostęp do lokalnych danych z poziomu Google Apps, w tym rozwiązań opartych na App Engine i na gadżetach.

Ponadto Google oferuje programistom wczesną, testową wersję obsługi języka programowania Java w App Engine. Wersja ta będzie dostępna dla 10 000 użytkowników, którzy zarejestrują się jako pierwsi, a jej celem jest zasięgnięcie opinii o produkcie wśród programistów Javy. Oto najważniejsze cechy tej wersji:

  • Zgodność ze standardami. App Engine wykorzystuje standardowe interfejsy API i biblioteki Javy, więc programiści mogą pracować ze znajomymi narzędziami oraz modelami i łatwo wdrażać kod Javy na wszystkich standardowych kontenerach serwletów J2EE, takich jak IBM WebSphere, Tomcat i inne.
  • Kompleksowość. Wczesna obsługa Javy w App Engine obejmuje środowisko uruchomieniowe, integrację z nowym pakietem Google Web Toolkit 1.6 oraz wtyczkę Google do oprogramowania Eclipse. Kombinacja tych narzędzi umożliwia pisanie aplikacji AJAX w jednym języku, od klienta do serwera.