Orange wspomaga realizację głównej misji Wikimedia Foundation, jaką jest rozwój Wikipedii

Orange współpracuje z Wikimedia Foundation

Orange i Wikimedia

France Telecom, właściciel marki telefonii komórkowej Orange, oraz Wikimedia Foundation będą wspólnie pracować nad tworzeniem nowych usług i funkcji na bazie Wikipedii, flagowego projektu Fundacji Wikimedia. To pierwsze tego rodzaju porozumienie na świecie. Zgodnie z umową, Orange będzie udostępniać swoim klientom we Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce i Hiszpanii treści Wikimedii za pośrednictwem kanałów mobilnych i webowych, takich jak mobilna Wikipedia, widgety do przeglądarek WWW oraz kanały online.

Dzięki temu poszerzą się możliwości łatwego dostępu do ogromnych zasobów bezpłatnej wiedzy z niemal każdej dziedziny. Skorzystają na tym zarówno użytkownicy Orange, którego serwisy miesięcznie odwiedza 55 milionów unikalnych użytkowników, jak i społeczność Wikimedii.

W Polsce partnerem mobilnym tego przedsięwzięcia będzie PTK Centertel, operator sieci Orange, a webowym – portal Wirtualna Polska. Użytkownicy telefonów komórkowych Orange zyskają za pośrednictwem wyszukiwarki WAP łatwy, mobilny dostęp do informacji zawartych w Wikipedii. Dla internautów WP przygotuje specjalny serwis, dzięki któremu będą mieć dostęp do treści tworzonych przez społeczność Wikipedii oraz kluczowych usług Wirtualnej Polski.

WP będzie ponadto wspierała Fundację Wikimedia, m.in. prezentując na swoich stronach nawiązania do jej produktów. Umożliwi też internautom uzupełnienie wiedzy na interesujące ich tematy wiążąc informacje prezentowane w kilkudziesięciu serwisach tematycznych Wirtualnej Polski z hasłami Wikipedii.

W perspektywie porozumienie przewiduje również współpracę partnerów przy tworzeniu nowych – prostych i innowacyjnych usług mobilnych i internetowych, z wykorzystaniem doświadczenia Orange w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych – zarówno mobilnych, jak również Internetu i telewizji. Ponadto, współpraca będzie rozszerzana na pozostałe europejskie sieci Orange.