Orkiestra Symfoniczna YouTube zapełniła Carnegie Hall

Sprzed kamery internetowej do sali koncertowej – 96 muzyków z 30 krajów w ramach rewolucyjnego przedsięwzięcia zagrało w pełnej harmonii wspólny koncert w Nowym Jorku.

Orkiestra Symfoniczna YouTube pod kierunkiem doradcy artystycznego, światowej sławy dyrygenta Michaela Tilsona Thomasa wykonała w Nowym Jorku niezwykły koncert w pełnej widzów, słynnej sali Carnegie Hall. Był to debiut Orkiestry Symfonicznej YouTube, pierwszej na świecie orkiestry stworzonej dzięki przesłuchaniom konkursowym online. Jej skład stanowią artyści z całego świata, a wśród nich znalazł się polski altowiolinista Paweł Czarny – jedyny Polak, który wszedł do grona muzyków tej niezwykłej orkiestry. Program koncertu, odzwierciedlający kreatywny, demokratyczny i interaktywny charakter współczesnej kultury internetowej, składał się z utworów reprezentujących rozmaite style i okresy muzyki klasycznej. 96 muzyków, którzy przybyli z 30 krajów odnalazło wspólny język i harmonię, aby razem zagrać koncert, zaledwie po niespełna trzech dniach intensywnych prób i artystycznej współpracy.

W programie uczestniczyli gościnnie różnorodni artyści: soliści, zespoły kameralne, orkiestra kameralna oraz orkiestra elektroniczna. Odtworzono utwory takich kompozytorów jak: Gabrieli, Bach, Mozart, Debussy, Villa Lobos i John Cage, oraz fragmenty premierowego utworu „B-Sides” skomponowanego przez DJ Masona Batesa. Punktem kulminacyjnym koncertu było wykonanie Internetowej Symfonii No. 1 „Eroica,” którą specjalnie na tę okazje napisał Tan Dun, zdobywca Oskara (znany polskim widzom jako autor muzyki do filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok”). Symfonia ta została wykonana w akompaniamencie połączonych w jeden utwór najciekawszych fragmentów muzycznych nagranych i zgłoszonych online przez kandydatów do Orkiestry Symfonicznej YouTube. Efekty wizualne zaprojektowane przez Travisa Threlkela z firmy Obscura Digital dopełniły całości, podkreślając zabytkową architekturę Carnegie Hall.

Blisko trzydniowe warsztaty muzyki klasycznej i koncert zakończyły się owacjami na stojąco i gromkimi brawami widowni domagającej się gry na bis. Koncert można obejrzeć w Internecie na stronie youtube.com/symphony.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.