Karty graficzne HD 4770 w pełni korzystają z dobrodziejstw technologii DirectX 10.1

Pierwsza karta marki SAPPHIRE wyprodukowana w procesie 40 nm

SAPPHIRE HD 4770

Dotychczas stosowanym przez ATI procesem technologicznym przy produkcji kart graficznych był 55nm. Zejście do poziomu 40nm oznacza zmniejszenie ilości pobieranej energii, a co za tym idzie możliwość osiągnięcia wyższej częstotliwości taktowania rdzenia graficznego oraz mniejszej ilości wydzielanego ciepła. Maksymalna ilość pobieranej energii przez HD 4770 wynosi 80 W, ale zwykle jest mniejsza dzięki dynamicznemu zarządzaniu energią.

Karta graficzna SAPPHIRE HD 4770 została wyposażona w 640 procesorów strumieniowych (dwa razy więcej niż jej poprzedniczki ze średniej półki cenowej) pracujących z prędkością 750 MHz i korzysta z 512 MB szybkiej pamięci GDDR5, taktowanej efektywną prędkością 3 200 MHz. Przekłada się to na moc obliczeniową 960 gigaflopów oraz przepustowość pamięci rzędu 51,2 GB/s.

Nowa karta SAPPHIRE posiada dwuslotowy system chłodzenia i dwa złącza DVI oraz wyjście TV-Out z możliwością podłączenia HDMI przez przejściówkę znajdującą się w zestawie. Karty graficzne HD 4770 w pełni korzystają z dobrodziejstw technologii DirectX 10.1 podnoszącej jakość obrazu i wydajność obsługiwanych gier. Lista tych gier powiększa się z dnia na dzień. Oprócz tytułów, które miały swoją premierę ostatnio – Battleforge, Stalker: Czyste Niebo, Stormrise i Tom Clancy’s H.A.W.X., w produkcji znajdują się jeszcze Unigine – Tropics i Cloud9.

SAPPHIRE przedstawi kolejne niereferencyjne modele oparte o chipset HD 4770 w ciągu kilku nadchodzących tygodni. Sugerowana cena detaliczna karty graficznej SAPPHIRE HD 4770 wynosi 425 zł brutto. Karta objęta jest dwuletnią gwarancją producenta.