Szeregowo można podłączyć 31 dodatkowych przełączników KVM, co pozwala pośrednio kontrolować pracę ponad 512 komputerów

Pierwszy przełącznik KVM z dotykowym ekranem LCD

ATEN KL3116T

ATEN International wprowadza pierwszy na świecie przełącznik KVM z dotykowym wyświetlaczem LCD – KL3116T z serii ALTUSEN. Dotykowy ekran LCD nie wymaga instalowania dodatkowych sterowników i portu szeregowego przełączników – w łatwy sposób łączy działanie urządzeń IT. Panel dotykowy umożliwia szybkie i wygodne zarządzanie pracą serwerów, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy konieczna jest szybka zmiana ustawień.

Dzięki wykorzystaniu systemu Dual-Rail zintegrowany przełącznik KL3116T ma oddzielnie wysuwany ekran LCD i klawiaturę z wbudowanym touchpadem. Klawiatura, kiedy nie jest w użyciu, może być wsunięta, a stan serwerów może być monitorowany przy wysuniętym ekranie, nawet przy zamkniętych drzwiach szafy rackowej. Takie rozwiązanie pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni w serwerowni.

Podwójny interfejs USB lub PS/2 umożliwia bezpieczny dostęp do serwerów o różnym interfejsie. Do urządzenia można podłączyć łańcuchowo nawet 31 dodatkowych przełączników, co pozwala na kontrolowanie aż 512 serwerów za pomocą jednej klawiatury, ekranu dotykowego lub myszki.

Ulokowany pod panelem LCD port USB może być używany do podłączenia do przełącznika zewnętrznych urządzeń, takich jak CD-ROM, pendrive czy drukarka. Port USB może być także wykorzystywany do instalowania programów lub tworzenia kopii zapasowych dla komputerów podłączonych przez KL3116T. Projektując KL3116T producent pomyślał także o użytkownikach, którzy wolą używać myszki, wprowadzając dodatkowy port USB na myszkę.

Przełącznik KL3116T będzie dostępny na polskim rynku od maja. Sugerowana cena KL3116T z 17-calowym ekranem to 2 649 euro. W przeliczeniu daje to kwotę powyżej 11 900 złotych.