Groźne dla Internautów okazały się ataki przeprowadzane przez znane i lubiane portale społecznościowe, jak również trojan zaszyty w pirackiej wersji oprogramowania iWork 09 czy Adobe Photoshop

Portale społecznościowe i Mac OS X coraz bardziej ciekawią hakerów

Malware

Groźne dla Internautów okazały się ataki przeprowadzane przez znane i lubiane portale społecznościowe, jak również trojan zaszyty w pirackiej wersji oprogramowania iWork 09 czy Adobe Photoshop. Dużymi problemami były też: udoskonalony robak Conficker/Downadup atakujący firmowe sieci oraz rozwój zagrożeń mobilnych.

Podstawowe wnioski z raportu F-Secure to:

  • Oszuści w portalach społecznościowych —serwisy społecznościowe nie tracą na popularności, również jeśli chodzi o ataki oszustów. Na największym portalu społecznościowym Facebook, który do końca roku ma osiągnąć liczbę 300 milionów kont,  złodzieje wykorzystują wszystkie możliwe techniki perswazji, w tym szwindel nigeryjski i aplikację Error Check System, do wyłudzania pieniędzy lub danych personalnych od użytkowników portalu. Coraz częściej odnotowuje się również przypadki niszczenia grup społecznościowych. Na początku kwietnia 2009 witryna Fox News doniosła o umieszczonej na portalu Facebook grupie związanej z judaizmem, w której nazwę wstawiono inicjały Adolfa Hitlera.
  • Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych — na początku 2009 roku odkryto w Azji pierwszego SMS-owego robaka „Sexy View”, używającego prawidłowego certyfikatu S60 3rd Edition. Po exploicie „Curse of Silence” – „Przeklęta cisza”, odkryto nową aplikację, która wykorzystuje błąd programisty. Coraz większym problemem staje się również spam SMS-owy.
  • Conficker/Downadup nowa odsłona– Kolejni użytkownicy mogą paść ofiarą złodziei danych. Zaktualizowana wersja robaka Conficker.B wytwarza 50 000 domen dziennie i potrafi rozpoznać wersję językową Windowsa, co ułatwia mu szybkie rozprzestrzenianie się w sieci. Robak nadal stanowi poważne zagrożenie. Jego nowa wersja umożliwiła twórcom zarażenie milionów komputerów w pierwszym kwartale 2009 roku.W sumieod pierwszego ataku w 2008 roku robak Conficker zaraził już ponad 10 mln komputerów. Ze względu na tempo w jakim robak się rozprzestrzenia, kilka firm z branży antywirusowej, w tym F-Secure, powołała Zespół do badań nad Confickerem.
  • Sposób na Mac OSX— system operacyjny firmy Apple w porównaniu z innymi platformami nadal pozostaje względnie bezpieczny. Jednak w styczniu 2009 odkryto godnego uwagi trojana. Użytkownicy Maca, zachęceni darmową, piracką wersją iWork 09 lub Adobe Photoshop, narazili się na przykre konsekwencje.  Wciąż największym zagrożenie dla Mac OSX stanowią techniki inżynierii społecznej.