Badanie powstało na podstawie preferencji słuchaczy radia OPEN.FM

Radia internetowe: słuchacze disco polo najwierniejsi swojej muzyce

OPEN.FM

Można śmiało powiedzieć na podstawie badań słuchaczy radia OPEN.FM, ze słuchacze disco polo są grupą nakierowaną tylko na swój profil muzyczny. Nie interesują ich inne rodzaje muzyki. Jeśli zmieniają kanał, to raczej na taki, który oferuje muzykę zbliżoną do kanału Disco Polo, czyli ewentualnie na: Classic Disco i Italo Disco oraz Dyskotekowo (dostępne w OPEN.FM).

– Przedstawione wyniki badań wskazują na jednorodność zainteresowań muzycznych słuchaczy kanału Disco Polo – mówi  dr Marcin Wieczorek, socjolog z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora – Można to rozumieć nie  tylko jako sprecyzowanie gustów, ale też jako ograniczenie potrzeb muzycznych. Muzyka ta  stanowi szczególny rodzaj rozrywki, na ogół powiązanej z tańcem, zabawą, specyficzną atmosferą klubową etc. Nie wiąże się z potrzebami audiofilskimi, zainteresowaniem muzyką jako taką. Dlatego słuchanie disco  nie daje się powiązać z innymi gatunkami muzycznymi – dodaje.

Słuchanie disco polo modne w latach 90-tych ostatnio wraca do łask. Co takiego jest w tej muzyce, że znów zyskuje ona miłośników? – Disco polo jest muzyką przy której można się pobawić i wyluzować, nastraja pozytywnie – mówi Michał Wódz, od wielu lat wierny fan tej muzyki – Słucham najczęściej starych przebojów, disco polo jest najlepsze na weselu czy imprezie ze znajomymi. Po prostu dobrze się przy disco polo bawimy – dodaje.

W przeprowadzonych badaniach – dla kontrastu –  zupełnie inaczej wygląda sytuacja ze słuchalnością np. kanałów jazzowych. Miłośnicy jazzu pozostają mu wierni, ale są również wrażliwi  na inne rodzaje muzyki i chętnie zmieniają kanały, lubią nowości, słuchają  muzyki w zależności od nastroju. Tylko mała grupa słuchaczy jazzu koncentruje się jedynie na tym jednym raz wybranym rodzaju muzyki.

– Jazz jako muzyka jest  czasem trudniejsza w odbiorze, wymagająca uwagi, zwykle nie jest jedynym słuchanym gatunkiem muzycznym. Poza tym słuchanie jazzu ma wymiar nieco kontemplacyjny, dlatego wiąże sie z typowymi zachowaniami audiofilskimi.  Dziś też dodatkowo spełnia taką funkcję, jaką pełniła kiedyś muzyka poważna – świadczy o kulturalnych aspiracjach współczesnego odbiorcy kultury” – mówi dr Marcin Wieczorek.

Trudno więc wspomniane wybory muzyczne rozpatrywać tylko w kategoriach nietolerancyjności lub mało sprecyzowanego gustu, aczkolwiek istotne różnice w postrzeganiu muzyki przez słuchaczy są bardzo widoczne przy analizie wyników badań słuchalności.

Radio OPEN.FM jest dostępne zarówno ze strony internetowej w przeglądarce, jak i w komunikatorze Gadu-Gadu. Według najnowszych danych OPEN.FM słucha 330 000. osób dziennie i 2 200 000 miesięcznie. W przygotowaniu są kolejne kanały muzyczne.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News