Robak Conficker wciąż mutuje

Przestępcy odpowiedzialni za działalność słynnego robaka zostawili ślady swojej aktywności, które wskazują, że tym razem zanosi się na coś większego.

Firma Trend Micro poinformowała o odkryciu nowego pliku pochodzącego z węzła sieci P2P Conficker — nowej mutacji robaka Conficker, znanej jako WORM_DOWNAD.E. Wszystko wskazuje na to, że cyberprzestępcy odpowiedzialni za powstanie cieszącego się złą sławą robaka zbierają siły do kolejnego, poważniejszego ataku.

Specjaliści ds. zagrożeń w firmie Trend Micro szukając śladów ich aktywności odkryli zwiększoną komunikację w węzłach sieci komputerów równorzędnych Conficker, prawdopodobnie umieszczonych w Korei. Szkodliwy plik, znaleziony w folderze Temp systemu Windows, został utworzony 7 kwietnia 2009 r., o godz. 19:41:21 czasu pacyficznego letniego.

Nowy wariant robaka, WORM_DOWNAD.E, działa używając przypadkowej nazwy pliku i przypadkowej nazwy usługi. Wiadomo już, że łączył się z następującymi stronami: myspace.com, msn.com, ebay.com, cnn.com oraz aol.com. Rozprzestrzenia się także przez lukę w Windows Server Service (MS08-067) do zewnętrznych adresów IP, jeśli dostępne jest połączenie z Internetem. Jednak, jeśli nie może nawiązać połączenia, używa lokalnych numerów IP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.