Stacja SSD o pojemności 512 GB kosztuje prawie 25 razy więcej, niż przeciętny dysk twardy o podobnej pojemności

Stacja SSD o pojemności 512 GB już w sprzedaży

Super Talent melduje się jako pierwszy producent, który wprowadził na rynek 512-gigabajtową stację SSD. Model z serii MasterDrive RX oferuje prędkość odczytu danych 230 MB/s.

Mimo, że stacje SSD o pojemności 512 GB były zapowiadane już w grudniu zeszłego roku, to dopiero teraz pierwszy model trafia na półki sklepowe, w dodatku od producenta, który do tej pory się tym nie chwalił. Super Talent wprowadza na rynek 2,5-calową stację SSD z linii MasterDrive RV, która złożona jest z układów Multi-Level Cell NAND, dzięki czemu oferuje przyzwoite prędkości zapisu i odczytu danych odpowiednio równe 160 i 230 MB/s.

Firma z San Jose przygotowała również dwa mniej pojemne 128- i 256-gigabajtowe modele, również oparte na układach typu MLC NAND. Tymczasem dwie inne stacje o takich samych pojemnościach, ale złożone z chipów Single-Level Cell, mają pojawić się już wkrótce, a będą oferować wyższą prędkość zapisu danych – 200 MB/s.

Modele z układami MLC przetrwają 10 tysięcy cykli zapisu-odczytu, natomiast te oparte na chipach SLC – 100 tysięcy cykli. Według producenta 128-gigabajtowa stacja MLC oferuje żywotność przez ponad 70 lat, przy dziennym transferze danych na poziomie 50 Gigabajtów.

512-gigabajtowa stacja SSD z linii MasterDrive RX jest już dostępna w cenie około 1500 dolarów (ponad 5000 złotych), natomiast ceny pozostałych modeli firmy Super Talent jeszcze nie zostały podane.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.