Windows 7: Czy nowe znaczy dobre?

Vista okazała się Waterloo Microsoftu – klienci zwyczajnie jej nie chcą. Windows 7 ma być dla giganta z Redmond nowym otwarciem. Czy tym razem będzie lepiej?

Niepoprawni optymiści głęboko wierzyli, że Microsoft wyciągnie wnioski z nieudanej premiery Visty, rezygnując na przykład z wielokrotnie krytykowanej mnogości dostępnych wersji systemu. Okazuje się jednak, że producent Windows 7 nadal stosuje tę taktykę – do wyboru będziemy mieli aż 6 wariantów. Tym razem jednak każda lepiej wyposażona wersja ma wszystkie funkcje wersji niższych, np. Windows 7 Professional będzie zawierał Windows Media Center, na brak którego skarżyło się wielu użytkowników Visty Business.

Najuboższym członkiem rodziny Windows 7 jest Starter Edition. Ta wersja oferuje bardzo niewiele funkcji i skromne możliwości: jednocześnie można uruchomić jedynie 3 programy. Z tego powodu jest ona przeznaczona przede wszystkim do urządzeń o niskich parametrach – w szczególności netbooków i nettopów – i nie będzie dostępna w handlu detalicznym, a jedynie jako system preinstalowany na nowych komputerach.

Wariant Home Basic będzie oferowany wyłącznie w krajach rozwijających się. Z uwzględnieniem potrzeb typowego użytkownika domowego została opracowana edycja Home Premium. Będzie ją można nabyć na całym świecie. Poza obsługą ekranów dotykowych oferuje ona Windows Media Center i umożliwia tworzenie domowej grupy roboczej. Oko użytkownika Home Premium ucieszy znany z Visty interfejs Aero, wyróżniający się półprzezroczystymi ramkami i animowanymi efektami pojawiającymi się np. podczas minimalizacji okien.

Więcej narzędzi ma przeznaczona do małych firm wersja Professional. Zawiera ona funkcję szyfrowania systemu plików oraz Centrum Mobilności. Znajdziemy tu też tryb prezentacji, dostępny już w Viście – w czasie prelekcji uczestnicy spotkania zamiast tapety pulpitu zobaczą przygotowane slajdy.

Wersja Enterprise została przeznaczona jedynie do dużych firm korzystających z licencji grupowych. Jej dodatkowe funkcje służą głównie zwiększeniu bezpieczeństwa – należą do nich m.in. BitLocker i AppLocker. Ponadto możliwe jest uruchamianie komputera z dysku wirtualnego. Ten sam zakres funkcji ma przeznaczona dla bogatych klientów indywidualnych wersja Ultimate. Użytkowników Windows XP może zainteresować, że Microsoft obiecuje im możliwość aktualizacji systemu – do Windows 7. Trudno o wyraźniejsze przyznanie, że Vista okazała się porażką. Niestety, przesiadka na nowy system nie będzie tak łatwa, jak można by sobie tego życzyć – konieczne jest zainstalowanie Windows 7 całkowicie od nowa. Jedynie aktualizacja do Visty umożliwia zachowanie na komputerze zainstalowanych programów i zapisanych plików.

Prawdopodobne ceny różnych wersji pojawiły się już na blogach i są zbliżone do cen odpowiednich wariantów Visty. Starter Edition będzie prawdopodobnie kosztowała około 50 dolarów, Home Basic 200 dol., zaś Home Premium o 60 dol. więcej. Windows 7 Professional kupimy zapewne za okrągłe 300 dol., zaś edycję Ultimate – za około 320 dol. Po wypuszczeniu tylko jednej bety Microsoft intensywnie pracuje nad wersją Release Candidate. Wygląda na to, że Windows 7 będzie krokiem w kierunku szerszego wykorzystania technologii 64-bitowej. Według programistów z Redmond w przyszłości aplikacje będą musiały rozpoznawać architekturę 64-bitową i instalować wykorzystujące ją moduły. Windows 7 nie zawiera kodu 16-bitowego. Szczegóły przesiadki na nową technologię przedstawiamy w ramce po lewej stronie.

Finalna wersja Windows 7 prawdopodobnie pojawi się w sklepach na tegoroczne święta Bożego Narodzenia, choć Microsoft wstrzymuje się z oficjalnymi zapowiedziami. Nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wydanie Visty opóźniano kilka razy…

Tak wygląda przesiadka na architekturę 64-bitową

Windows 7 to prawdopodobnie ostatni system Microsoftu oferujący natywne wsparcie dla oprogramowania 32-bitowego. 64-bitowa edycja Windows Vista nie zdobyła znacznej popularności. Poniżej opisujemy, na co należy zwrócić uwagę podczas przesiadki na 64-bitowy system.

RAM

Głównym argumentem za 64-bitowym systemem operacyjnego jest większe zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Systemy 32-bitowe obsługują maksymalnie 4 GB RAM, wykorzystując tylko 3,3 GB. 64-bitowa wersja Visty przy 4 GB RAM dopiero się rozgrzewa – wersja Home Premium obsługuje do 16 GB.

Procesor

Najprawdopodobniej nie będziemy potrzebować nowego sprzętu – większość dostępnych procesorów, począwszy od Core 2 Duo, wspiera technologię 64-bitową.

Sterowniki

64-bitowe sterowniki znajdziemy w witrynie Windows Update. Podczas instalacji systemu powinniśmy zaopatrzyć się przede wszystkim w sterowniki umożliwiające dostęp do Internetu, na przykład do karty sieci LAN.

Oprogramowanie

W większości przypadków 32-bitowe programy będą nadal działać, wzrost szybkości odczujemy jednak, tylko korzystając z programów 64-bitowych. Wtyczki
i kodeki niedostępne jeszcze w wersji 64-bitowej bez problemu obsłużą wchodzące w skład systemu 32-bitowe programy Internet Explorer i Media Player.

System

operacyjny Kupując dziś Vistę Ultimate, od razu dostajemy wersję 64-bitową. Użytkownicy pozostałych wersji mogą otrzymać od Microsoftu odpowiedni dodatek za 12 euro.

Co oferuje każda z wersji?
Starter

Windows 7 Starter będzie sprzedawany na całym świecie, ale tylko w wersji OEM. Jest przeznaczony do netbooków o słabych parametrach. Raczej niepraktyczny: można korzystać jedynie z trzech programów jednocześnie. Cena: ok. 50 dol.

Home Basic

Wersja Home Basic będzie sprzedawana tylko w krajach rozwijających się, dlatego liczba funkcji również będzie niewielka. Można za to uruchomić nieograniczoną liczbę programów. Cena: ok. 200 dol.

Home Premium

Wariant do typowych komputerów domowych, a także mocniejszych netbooków i nettopów. Do najważniejszych funkcji należą domowe grupy robocze oraz Media Center. Za Windows 7 Home Premium zapłacimy ok. 260 dol.

Professional

Użytkownicy o większych potrzebach powinni zdecydować się na wersję Professional, będącą następcą Visty Business. Umożliwia ona korzystanie z trybu prezentacji i sieci domenowych. Trzeba będzie na nią wydać około 300 dol.

Enterprise

Windows 7 Enterprise kupią jedynie duże firmy w ramach licencji grupowej. Ta wersja umożliwia na przykład uruchamianie komputera z wirtualnego dysku (VHD).

Ultimate

Ten wariant oferuje takie same funkcje jak wersja Enterprise. O bezpieczeństwo użytkownika zadbają między innymi narzędzia BitLocker i AppLocker. Cena wyniesie około 320 dol.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.