Tak jak Janosik pomagał biednym i dbał o ich bezpieczeństwo tak nasz Yanosik będzie pomagał kierowcom unikać drogowych niebezpieczeństw i mandatów – mówi Dawid Nowicki przedstawiciel serwisu Yanosik.org

Yanosik pojawił się na drogach – bezpieczeństwo zamiast represji

Yanosik.org

Idea systemu jest prosta. Użytkownicy Yanosika posiadający w samochodzie przenośny interaktywny komunikator otrzymują głosowe ostrzeżenia za każdym razem, gdy zbliżają się do miejsca, w którym zlokalizowany jest fotoradar, przejście przy szkole lub gdzie ma miejsce jakieś zdarzenie drogowe. Mogą dzięki temu dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i uniknąć niebezpieczeństwa wypadku.

System łączy w sobie potencjał CB radia i urządzeń GPS tj. nawigacja, czy lokalizatory fotoradarów. Jego użytkownicy nie tylko otrzymują informacje, ale również ostrzegają innych kierowców o wypadkach, korkach, kontrolach radarowych, mobilnych patrolach, a nawet kontroli inspekcji ruchu drogowego.

Korzystanie z Yanosika jest bardzo proste. Użytkownik musi tylko zaopatrzyć się w komunikator (299 złotych), podłączyć go do gniazda zasilania w samochodzie i od tego momentu otrzymuje wszystkie komunikaty o sytuacji na drogach. Np. „Wypadek za 1 kilometr” lub „Fotoradar 500 metrów”.

W dodatku, widząc zagrożenie drogowe użytkownik może je zgłosić wybierając jedną z sześciu ikon na urządzeniu. System automatycznie zinterpretuje wydarzenie i powiadomi o nim pozostałych kierowców w tym rejonie.

Produkt dostępny jest w 3 kolorach. Urządzenie jest dystrybuowane na rynku polskim przez portal Yanosik.org.